Hiperlipidemik bireylerin trombositten zengin fibrin yapısının incelenmesi
Investigation of platelet-rich fibrin structure of hyperlipidemic individuals
- Tez No: 707635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBAHAR USTAOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, hiperlipidemik ve sağlıklı bireylerden elde edilen lökosit ve trombositten zengin fibrin (L-PRF) membranın makroskobik ve mikroskobik özelliklerini karşılaştırmaktır. Çalışmamıza 30 hiperlipidemik (test grubu) ve 30 sağlıklı (kontrol grubu) olmak üzere toplam 60 birey dahil edildi. Her bir katılımcıdan alınan 2 tüp (20ml) kan IntraSpinTM masa üstü santrifüj cihazında orijinal L-PRF santrifüj protokolüne göre 2700 rpm'de 12 dk süreyle santrifüj edildi. Santrifüj işlemi sonrası elde edilen fibrin pıhtı yapısını membran haline getirebilmek ve kalınlıklarını standardize edebilmek için bir PRF kutusu ve 1 mm'lik metal plakalar kullanıldı. Bu işlemler sonucu elde edilen L-PRF membranlardan bir tanesi SEM'de incelenmek üzere uygun koşullar altında muhafaza edildi. Diğer membranın ise eni, boyu ve ağırlığı hesaplanıp hücre bloğu sitolojisi yöntemi kullanılarak ışık mikroskobu altında fibrin ağ yapısı incelendi. Çalışmanın sonuçlarına göre sağlıklı bireylerden elde edilen L-PRF membranların eni ve boyu, hiperlipidemik bireylere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde daha büyük bulunmuşken (p0,05). Yapılan histolojik inceleme sonucu ise hiperlipidemik bireylerin L-PRF ağ yapsının yoğunluğu sağlıklı bireylere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde daha fazla bulundu. SEM incelemesi sonucu test grubundaki fibrin ağ yapılarının, kontrol grubuna kıyasla daha ince ve farklı olduğu görüldü. Aynı zamanda bazı hiperlipidemik bireylerin fibrin lifleri arasında sakızımsı bir yapı görüldü. Bu çalışmadan elde edilen veriler sonucunda, hiperlipidemik bireylerden elde edilen L-PRF membranların makroskobik ve mikroskobik düzeyde sağlıklı kişilere kıyasla daha farklı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the macroscopic and microscopic properties of leukocytes and platelet-rich fibrin (L-PRF) membranes obtained from hyperlipidemic and healthy individuals. A total of 60 individuals, 30 of whom were hyperlipidemic (test group) and 30 of whom were healthy (control group), were included in our study. 2 tubes (20 ml) of blood from each participant were centrifuged in an IntraSpinTM table top centrifuge device at 2700 rpm for 12 minutes according to the original L-PRF centrifugation protocol. A PRF box and 1 mm metal plates were used to transform the fibrin clot structure obtained after centrifugation into membranes and standardize their thickness. One of the L-PRF membranes obtained as a result of these processes was preserved under suitable conditions to be examined in SEM. The width, length and weight of the other membrane were calculated and the fibrin network structure was examined under the light microscope using the cell block cytology method. According to the results of the study, the width and length of L-PRF membranes obtained from healthy individuals were found to be statistically significantly larger than those of hyperlipidemic individuals (p0.05). As a result of the histological examination, the density of the L-PRF network structure of hyperlipidemic individuals was found to be statistically significant compared to healthy individuals. As a result of SEM examination, it was seen that the fibrin network structures in the test group were thinner and different compared to the control group. At the same time, a gummy structure was observed between the fibrin fibers of some hyperlipidemic individuals. As a result of the data obtained from this study, L-PRF membranes obtained from hyperlipidemic individuals were found to be different macroscopically and microscopically compared to healthy individuals.