Diyet eğitiminin hiperlipidemik hastaların beslenme alışkanlıkları, beslenme bilgi düzeyleri ve beslenme durumuna etkisinin değerlendirilmesi
The assessment of the effects of nutrition education on nutrition practices, levels of nutritional knowledge and nutritional status of hyperlipidemic patients
- Tez No: 226871
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Nutrition and Dietetics, Home Economics, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Araştırma diyet eğitiminin hiperlipidemik hastaların beslenme alışkanlıkları, beslenme bilgi düzeyleri ve beslenme durumuna etkisi tespit etmek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Diyet Polikliniğine başvuran, ilaç tedavisi uygulanmayan toplam 82 hasta oluşturmaktadır. Anket formu ile elde edilen verilerin yüzde ve frekans dağılımları alınmış; verilere ki-kare, t-test ve korelasyon uygulanmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi .01, .001 ve .05 olarak kabul edilmiştir.Araştırma sonucunda:1)Eğitim sonrası sonuçlarına göre, kolesterol, trigliserid, LDL ve VLDL kolesterol değerlerinde önemli oranda düşüşler gözlenmektedir.2)Eğitim sonrasında trigliserid ile vücut ağırlığı ve BKİ arasında % 95 güvenirlikle pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.3)Verilen eğitimden sonra bireylerin tereyağı tüketiminin olmadığı, zeytinyağı ve bitkisel yağ tüketiminde eğitim öncesine göre artış, ekmeğe yağ sürme alışkanlıklarında ise azalma olduğu gözlenmektedir.4)Hiperlipidemik hastaların beslenme eğitimi aldıktan sonra günlük protein, A vitamini, folikasit, kalsiyum ve posa tüketimlerinin arttığı, enerji, kolesterol, ÇDYA ve doymuş yağ asidi tüketimlerinin ise azaldığı ve istatistiksel açıdan anlamlı olduğu tespit edilmiştir.5)Hiperlipidemik hastaların beslenme eğitimi aldıktan sonra beslenme bilgi düzeylerinin arttığı gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The study examines the effects of nutrition education on the nutrition practices, levels of nutritional knowledge and nutritional status of hyperlipidemic patients. The sample of the study consists of a total of 82 patients not undergoing any medical treatments who have applied to GATA Nutrition Polyclinic. Percent and frequency distributions of the questionnaire data were taken in addition to x2, t-test and correlation applications. Significance levels were accepted as .01, .001 and .05.The findings of the study shall be listed as follows;1)According to the results after the education, there was a significant decrease in the levels of cholesterol, triglycerid, LDL and VLDL cholesterol.2)The results after the education indicated a positive correlation between triglycerid and weight and BMI both with a 95% confidence level.3)After the education, there has been no further consumption of butter. Additionally, there was an increase in the consumption of olive oil and vegetal oils and a dramatic decrease in bread buttering habits of the individuals.4)After the education, the amounts of daily protein, vitamine A, folic acid, calcium and fiber intake of the hyperlipidemic patients? increased while the intake of energy, cholesterol, polyunsaturated fatty acids and saturated fatty acids displayed a statistically significant decrease.5)The level of nutritional knowledge of hyperlipidemic patients increased after having taken nutritional education.