Avrupa yakası posta işleme başmüdürlüğünde çalışan posta dağıtıcısı ve memurlarda metabolik sendrom prevalansının değerlendirilmesi
Mail distributors and officers working in european side mail processing directorateevaluation of the prevalence of metabolic syndrome
  1. Tez No: 707647
  2. Yazar: YALÇIN HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN İSMAİL EKİZOĞİU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Metabolik sendrom, insulin direnci, visseral obezite, hiperglisemi, aterojenik dislipidemi ve kan basıncı yüksekliği, vasküler inflamasyon, mikroalbüminüri, hiperürisemi ve aterotromboza eğilim gibi özellikleri ile metabolik, kardiyovasküler ve renal komplikasyonların en önemli ve en sık görülen nedenleri arasındadır. Metabolik sendromun önlenmesinde ve tedavisinde yaşam tarzının düzenlenmesi etkili ve öncelikli bir yaklaşımdır. Çalışmamızı bu nedenle fiziksel aktif ve aktif olmayan iki grup üzerinde yaptık. Posta dağıtıcılarında fiziksel aktif olarak kabul edilip günlük en az 10 kilogram yük ile 10 kilometre yol almaları şartı arandı. Masa başı görev yapan memurlar ise aktif olmayan grup olup hiçbir sportif faaliyette bulunmayan ve sedanter yaşam sürenlerden seçildi. 62 posta dağıtıcısı ve 60 memur olmak üzere toplam 122 kişi üzerinde yapılan çalışmamızda; metabolik sendrom tanısı için NCEP-ATP III kriterleri kullanıldı. Buna göre; posta dağıtıcılarında 12 (%20), masa başı görev yapan memurların 28'inde (%48) metabolik sendrom varlığı tespit edilmiştir. Fiziksel aktif grup olan posta dağıtıcılarında metabolik sendrom insidansı diğer gruba oranla anlamlı olarak düşük bulunmuştur (p=0,0013). Bu da bize yapılan diğer çalışmalarda da görüldüğü gibi fiziksel aktivite ve yaşam tarzının metabolik sendrom üzerinde olumlu etkisi olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome is among the most important and most common causes of metabolic, cardiovascular and renal complications, with features such as insulin resistance, visceral obesity, hyperglycemia, atherogenic dyslipidemia and high blood pressure, vascular inflammation, microalbuminuria, hyperuricemia and a tendency to atherothrombosis. Lifestyle regulation is an effective and primary approach in the prevention and treatment of metabolic syndrome. Therefore, we conducted our study on two physically active and inactive groups. Postal distributors were required to be considered physically active and to travel 10 kilometers with a daily load of at least 10 kilograms. Officers working at desks were selected from the inactive group, who did not engage in any sports activities and led a sedentary life. In our study conducted on a total of 122 people, 62 of which were mail distributors and 60 civil servants; NCEP-ATP III criteria were used for the diagnosis of metabolic syndrome. According to this; Metabolic syndrome was found in 12 (20%) postal dispatchers and 28 (48%) desk clerks. The incidence of metabolic syndrome was found to be significantly lower in the mail delivery group, which is the physically active group, compared to the other group (p=0.0013). This shows that physical activity and lifestyle have a positive effect on metabolic syndrome, as seen in other studies.