Nefroloji servisinde yatan hastalarda klinik eczacılık hizmetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical pharmacy services in nephrology inpatient clinic
- Tez No: 707676
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BURÇİN UYUMLU
- Tez Türü: Eczacılıkta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eczacılık Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı nefroloji servisinde yatan hastalara klinik eczacılık hizmetlerinin sunulması, tespit edilen ilaç ilişkili sorunlarla çözüm önerilerinin sınıflandırılması ve klinik eczacının katkısının ortaya konmasıdır. Materyal ve metot: Çalışma 1 Mart-30 Eylül 2020 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Nefroloji Servisi'nde yürütülmüştür. Bu süre zarfında nefroloji servisinde yatan ve en az 1 ilaç kullanmış olan 170 hastada gözlenen ilaç ilişkili sorunlar prospektif olarak değerlendirilmiş ve bu sorunların sınıflandırılmasında PCNE v.9 sınıflandırma sistemi kullanılmıştır. İlaç ilişkili sorun saptanan ve saptanmayan hastalarda klinik ve demografik özellikler karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan 170 hastanın 135'inde en az 1 ilaç ilişkili sorun saptanmış ve bu 135 hastada toplam 383 ilaç ilişkili sorun kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to provide clinical pharmacy services to nephrology inpatients; to classify identified drug-related problems and interventions, and and to reveal the contribution of the clinical pharmacist. Material and method: The study was conducted at İnönü University Turgut Özal Medical Center Nephrology Inpatient Clinic between March 1 and September 30, 2020. During this period drug-related problems were evaluated prospectively in 170 patients who were hospitalized in the nephrology clinic and took at least one medication, and the PCNE v.9 classification system was utilized to classify these problems. Clinical and demographic characteristics of patients with and without drug-related problems were compared. Results: At least one drug-related problem was detected in 135 of the 170 patients included in the study, and a total of 383 drug-related problems were recorded in these 135 patients.