Göç alanında sivil toplum profesyonelleri
Civil society professionals in the field of migration
  1. Tez No: 707713
  2. Yazar: MERT ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL UZUN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışmasının ana konusu göç alanına odaklanan sivil toplum kuruluşları ve bu kurumlar içinde gelişen profesyonellik kültürüdür. Çalışma sivil toplumun tarihsel arka planı ve kavramsal dönüşümü ile başlamaktadır. Sivil toplumda profesyonelleşme eğiliminin oluşmasında sektörleşme ve Türkiye'nin Avrupa Birliği adaylık sürecinin hızlandırıcı etkisi üstünde durulmaktadır. Araştırmanın temel problemi, sivil toplumda göç alanında profesyonelliğin oluşumunun nasıl gerçekleştiğidir. Göç alanı sivil toplumda profesyonelleşmenin ortaya çıkışında belirleyici bir alan olması nedeniyle tercih edilmiştir. Elde edilen veriler eleştirel bir perspektifle analiz edilerek sivil toplumun sektörleşmesinin göç alanında profesyonelliğin oluşumunu ortaya çıkaran birinci eksen olduğu sonucuna varılmıştır. Göçe özgü problemlerin ise göç alanında sivil toplumda profesyonelliğin oluşumunda ikinci eksen olduğu ortaya çıkmıştır. Bu iki eksen üstünden sivil toplumda göç alanında profesyonelleşmenin gerçekleştiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main subject of this thesis is non-governmental organizations that focus on migration and the culture of professionalism that develops within these institutions. The study begins with the historical background and conceptual transformation of civil society. Sectorization and the accelerating effect of Turkey's European Union candidacy process in the formation of the professionalization trend in civil society were emphasized. The main problem of the research is how the formation of professionalism in the field of migration takes place in civil society. Since it is a determining area in the emergence of professionalization in civil society, the field of migration was preferred. The obtained data were analyzed from a critical point of view and it was concluded that the sectoralization of civil society is the first axis that reveals the formation of professionalism in the field of migration. Migration-specific problems emerged as the second axis in the formation of professionalism in civil society in the field of migration. It has been concluded that professionalization in the field of migration in civil society takes place through these two axes.