Diyarbakır'daki yiyecek ve içecek işletmeleri çalışanlarının gıda güvenliği ile COVID-19 tedbirleri açısından algı düzeylerinin belirlenmesi
Determination of perception levels of food and beverage businesses employees in Diyarbakir in terms of food safety and COVID-19 measures
  1. Tez No: 707724
  2. Yazar: OSMAN KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI ÇELİKEL GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma yiyecek ve içecek hizmeti sunan işletmelerde üretim ve servis hizmeti süreçlerinde çalışan personelin gıda güvenliği ve Covid-19 tedbirleri açısından algı düzeylerinin ölçülmesi amacıyla Diyarbakır'da çalışan 387 çalışana uygulanmıştır. Araştırmada ölçüm aracı olarak anket kullanılmıştır. Örneklem grubuna erişim için kolayda örneklem yöntemi tercih edilmiştir. Ankette tanımlayıcı ve demografik bilgiler ile gıda güvenliği ile Covid-19 tedbirleriyle ilgili ifadelere yer verilmiştir. Çalışma kapsamında katılımcıların sosyo-demografik ve tanımlayıcı özellikleri, Covid-19 tedbirleri algıları ile gıda güvenliğine dair alt faktör olarak belirlenen gıda hijyeni ve araç gereç hijyeni algıları incelenmiştir. Puanların cinsiyet, gıda güvenliği ve hijyen konusunda eğitim alma ve değişkenlerine göre karşılaştırılmasında t testinden; yaş, öğrenim düzeyi, meslekteki çalışma süresi, unvan, çalışılan işletme tipi ve işletmede çalışılan bölüm değişkenlerine göre karşılaştırılmasında ANOVA testinden yararlanılmıştır. ANOVA testinde anlamlı farklılık görüldüğünde farkın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek amacıyla Tukey post hoc testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was applied to 387 employees working in Diyarbakir in order to measure the perception levels of the personnel working in the production and service processes in the enterprises providing food and beverage services in terms of food safety and Covid-19 measures. Questionnaire was used as a measurement tool in the research. Convenience sampling method was preferred for accessing the sample group. The questionnaire included descriptive and demographic information, statements about food safety and Covid-19 measures. Within the scope of the study, the socio-demographic and descriptive characteristics of the participants, their perceptions of Covid-19 measures, and their perceptions of food hygiene and equipment hygiene, which were determined as sub-factors of food safety, were examined. In the comparison of the scores according to gender, education on food safety and hygiene and their variables, from the t test; ANOVA test was used to compare the variables of age, education level, working time in the profession, title, type of business and department worked in the business. When a significant difference was observed in the ANOVA test, Tukey post hoc test was used to determine between which groups the difference was.