Son trimesterde riskli gebeliklerin değerlendirilmesinde fetal renal arter doppler ultrasonografinin yeri
The role of fetal renal artery doppler ultrasonography in the evaluation of risky pregnancies in the last trimester
  1. Tez No: 707741
  2. Yazar: AYŞE KONAÇ
  3. Danışmanlar: DR. H. CEMAL ARK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Obstetrikte Doppler ultrasonografı kullanılmaya başlanıldığından beri, fetal sirkülasyonun incelenmesi amacıyla yapılan çalışmalarda, çeşitli fetal damarların akım hızı dalga formları tanımlanmıştır. Bu tekniğin kullanımıyla normal gebelik süresince gelişen fizyolojik olayların hemodinamiği daha iyi anlaşılabilmekte ve anormal fetal gelişimindeki hemodinamik farklılıklar ortaya konulabilmektedir. Riskli gebeliklerin izlenmesinde çok çeşitli testler kullanılmaktadır. Non-Stres Test (NST) ve Kontraksiyon Stres Test (CST), geçmişte yararlanılan matemal idrar estradiol düzeyleri ve oksitokinaz ölçümü, şimdi ise fıbrorektin, ürik asid, trombosit düzeyi, karaciğer fonksiyon testleri, USG ile amniotik sıvı miktarı ölçümü, amnioskopi gibi yöntemlerin yanında son zamanlarda umblikal arter, uterin arter ve çeşitli fetal damarlara yapılan Doppler ultrasonografi yöntemi giderek yaygınlaşmaktadır. Obstetrikte izlenen riskli gebelere son trimesterde fetal renal arterin Doppler ultrasonografi ile değerlendirilmesi yapılarak, sonuçlar normal gebelerinki ile karşılaştırıldı. Bu Doppler çalışmamız, riskli gebeliklerde fetal renal artere uygulanan Doppler velosimetrinin obstetrik alandaki yeri ve önemini belirtmek amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the use of Doppler ultrasonography in obstetrics, flow velocity waveforms of various fetal vessels have been defined in studies conducted to examine fetal circulation. With the use of this technique, the hemodynamics of physiological events that develop during normal pregnancy can be better understood and hemodynamic differences in abnormal fetal development can be revealed. A wide variety of tests are used to monitor high-risk pregnancies. Non-Stress Test (NST) and Contraction Stress Test (CST), maternal urine estradiol levels and oxytokinase measurement used in the past, now fibrorectin, uric acid, platelet level, liver function tests, measurement of amniotic fluid amount by USG, amnioscopy. Recently, Doppler ultrasonography method applied to umbilical artery, uterine artery and various fetal vessels has become increasingly common. In the last trimester, fetal renal artery was evaluated by Doppler ultrasonography in risky pregnant women followed in obstetrics, and the results were compared with those of normal pregnant women. This Doppler study was conducted to indicate the place and importance of Doppler velocimetry applied to the fetal renal artery in risky pregnancies in the obstetric field.