Gebelikte ilk trimesterde bakılan uterin arter doppler ile 24.-28. gebelik haftalarında yapılan 'Şeker yükleme testleri'nin karşılaştırılması
Comparison of 'Glucose loading tests' done between weeks 24.-28 of pregnancy with the first trimester uterine artery doppler
- Tez No: 727039
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA DEMİRCAN SEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Tüm gebeliklerin %4'ü ile komplike olan gebelik sonrasında da on yıl içerisinde %50 ihtimal ile DM gelişme riski olan GDM'nin erken tanı alması amaçlı non invaziv bir yöntem olan Doppler USG ile ilk trimesterda GDM tanısı ya da GDM riskini belirlemek. Yöntem: Kasım 2020 ile Şubat 2022 tarihleri arasında, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerine doğrudan şahsen başvuran ya da diğer kliniklerden konsültasyon olarak değerlendirilip hastane otomasyon sisteminde ya da kliniğimizin USG cihazlarına UtA Doppler değerleri kaydedilen 11 hafta ile 13 hafta 6 gün gebelik haftasındaki toplam 76 tekil gebelik dahil edilmiştir. Pregestayonel DM'u olanlar gebeler, çoğul gebelikler çalışma dışı tutulmuştur. UtA Doppler değerlendirilmesi transabdominal ya da transvajinal olarak değerlendirilmiştir. Gerçek zamanlı renkli Doppler USG görüntülemesi ile serviks kanalı sagittal planda vizüelize edilip USG transduseri sağ ya da sol laterale doğru hareket ettirilerek serviks çevresindeki damar paketi görüntülenmiştir. İnternal servikal os hizasında UtA vizüelize edildikten sonra UtA arkuat arter dallarını vermeden önceki UtA trasesinden ölçüm yapılmıştır. Ölçüm yapılırken insonasyon açısı
Özet (Çeviri)
Introduction: To determine the diagnosis of GDM or the risk of GDM in the first trimester with Doppler USG, a non-invasive method for early diagnosis of GDM, with a 50% probability of developing DM within ten years after a complicated pregnancy in 4% of all pregnancies was used. Methods: Between November 2020 and February 2022, pregnancies of 11 weeks to 13 weeks and 6 days, who applied directly to the Gynecology and Obstetrics polyclinics of Aydın Adnan Menderes University Hospital were evaluated as a consultation from other clinics with UtA Doppler values recorded in the hospital automation system or in the USG devices of our clinic. A total of 76 singleton pregnancies were included. Pregnant women with pregestational DM and multiple pregnancies were excluded from the study. UtA Doppler evaluation was evaluated as transabdominal or transvaginal. With real-time color Doppler USG imaging, the cervical canal was visualized in the sagittal plane and the vascular bundle around the cervix was visualized by moving the USG transducer to the right or left lateral. After visualizing the UtA at the level of the internal cervical os, the UtA trace was measured before giving the UtA arcuate artery branches. While measuring, after the insonation angle was set to