Yüksek riskli gebelikler ile sağlıklı gebeliklerdeki fetal doppler parametleri ve plasenta elastografisinin karşılaştırılması
Comparison of fetal doppler parameters and placental elastography in high-risk pregnancies and healthy pregnancies
- Tez No: 874503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUMAN ÇİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı son trimesterdaki yüksek riskli gebeliklerde fetal vasküler yapılardaki kan akımı değişikliklerini doppler ultrasonografi ve plasenta elastikiyetlerinin ultrasonografik elastografi ile değerlendirilerek sağlıklı gebelikler ile karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metod: 18 Ekim 2023- 15 Mayıs 2024 tarihleri arasında, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği ve Poliklinikleri'nde 18-45 yaş arası, üçüncü trimesterde (28-36 hafta) olan toplam 84 gebe çalışmaya dahil edildi. Diyabetik gebeler, hipertansif gebeler ve fetal gelişim kısıtlılığı saptanan gebeler çalışma grubunu, sağlıklı gebeler ise kontrol grubunu oluşturdu. Her bir gruba 21 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm gebelerin obstetrik öyküsü kaydedildi; ultrasonografi ile fetal biyometri ve amniyon mayii miktarı ölçümü yapıldı; doppler ultrasonografi ile uterin arter, midserebral arter, umblikal arter, duktus venozus doppler kan akımı değerlendirildi; ultrasonografik elastografi ile plasental elastikiyet ölçüldü. Yeterli sayıya ulaşıldıktan sonra elde edilen parametreler istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan GHT, GDM, FGK gebelerle sağlıklı gebeler arasında; umbilikal arter, sağ ve sol uterin arter ve duktus venosus ölçümlerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate blood flow changes in fetal vascular structures in healthy pregnancies and high-risk pregnancies in the last trimester by Doppler ultrasonography; and comparison of placental elasticities by evaluating them with ultrasonographic elastography. Methods: A total of 84 pregnant women aged 18-45 years and in the third trimester (28-36 weeks) were included in the study at the Haseki Education and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic and Polyclinics between October 18, 2023 and May 15, 2024. Diabetic pregnant women, hypertensive pregnant women and pregnant women with fetal growth restriction were the study group, while healthy pregnant women were the control group. 21 patients were included in each group. The obstetric history of all pregnant women included in the study, such as age, gravida, parity, and number of abortions, was recorded; fetal biometry and amniotic fluid amount were measured with ultrasonography; uterine artery, midcerebral artery, umbilical artery, ductus venosus Doppler blood flow was evaluated with Doppler ultrasonography; placental elasticity was measured with ultrasonographic elastography. After reaching a sufficient number, the obtained parameters were compared statistically. Conclusion: There was no statistically significant difference in umbilical artery, right and left uterine artery and ductus venosus measurements between GHT, GDM, FGK pregnant women and healthy pregnant women who participated in the study.