Türkçede fiil sınıfları ve özellikleri
Verb classes and properties in Turkish
- Tez No: 707740
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bir dilin sözcük hiyerarşisi içinde isimlerin bir uçta fiillerin ise diğer uçta yer aldığı söylenebilir. Fiiller sözcük sınıfları içerisinde en önemli gruplardan birisini oluşturur. Fiiller en temel anlamıyla gerçek dünyada yapılan tüm etkinlikleri tanımlamak için kullanılan dilbilgisel kategorilerdir. İnsanoğlunun yaptığı tüm etkinlikleri anlatması nedeniyle fiiller sözcük grupları içerisinde en dikkat çekici olan sınıflardan birini oluşturur. İnsanların gerçekleştirdiği işler, doğada meydana gelen durum değişiklikleri ve insanın evrene yönelik duygu ve düşünceleri fiiller aracılığıyla anlatılır. Fiillerin ontolojik açıdan sınıflandırılmasına yönelik önemli bir çalışma Levin tarafından yapılmıştır. Levin kendi çalışmasında İngilizce için 48 fiil sınıfı belirlemiştir. Bu çalışmanın amacı Levin'in çalışmasında kullandığı ölçütler ve anlamsal ilişkileri kullanarak Türkçedeki fiil sınıflarının neler olduğunu tespit etmek ve bu sınıfların genel özelliklerini betimlemektir. Bu çalışmanın sunduğu veriler sayesinde hangi fiil sınıfının Türkçede daha çok üyeye sahip olduğu, hangi sınıfın daha geniş anlamsal özellikler gösterdiği en önemlisi de Türkçe fiil sınıfları daha iyi anlaşılacaktır. Anahtar Sözcükler Türkçe, fiil sınıfları, morfo-sentaks, geçişlilik, geçişsizlik
Özet (Çeviri)
In a language's lexical hierarchy, it can be said that nouns are at one end and verbs are at the other. Verbs form one of the most important groups in this category. Verbs, in their most basic sense, are grammatical categories used to describe all activities accomplished in the real world. Verbs constitute one of the most striking classes among the word groups because they describe all the activities that human beings perform. The works carried out by people, the changes in the situation in nature and the feelings and thoughts of people towards the universe are explained through verbs. An important study on the ontological classification of verbs has been done by Levin. Levin identified 48 verb classes for English in his own study. The aim of this study is to determine the verb classes in Turkish and to describe the general characteristics of these classes by using the criteria and semantic relations Levin used in her study. Thanks to the data presented by this study, which verb class has more members in Turkish, which class has wider semantic features, and most importantly, Turkish verb classes will be better understood. Keywords Modern Turkish, verb classes, morphosyntax, transitivity, intransitivity