Kekeleyen ve akıcı konuşan grupların bilişsel çatışmalar ve anksiyete düzeyleri açısından karşılaştırılması
  1. Tez No: 70775
  2. Yazar: PELİN AKSEKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENAL İNCEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
78 ÖZET Bu çalışmada, kekeleyen ve akıcı konuşan bireylerin bilişsel çarpıtmalar ve anksiyete düzeyleri açısından karşılaştırması amaçlanmıştır. Çalışma toplam 100 kişiden oluşan 50'şer kişilik iki ayrı örneklem grubuyla yürütülmüştür. Birinci grup, kekemelik tanısı almış deneklerden oluşmaktadır. İkinci grupta ise, hiçbir kekemelik belirtisi göstermeyen ve psikiyatrik tedavi görmemiş akıcı konuşan denekler yer almıştır. Çalışmanın her iki grubunda da deneklerin yaşları 17-65 arasında değişmektedir. Çalışmada, deneklerin kullandıkları bilişsel çarpıtmalar Fonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği (FOTO) ile belirlenmiş, anksiyete düzeyleri ise Beck Anksiyete Ölçeği (BAI) kullanılarak karşılaştırılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, kekemelerin toplam FOTO puanlarının ve anksiyete düzeylerinin akıcı konuşanlara göre anlamlı olarak daha yüksek olduğunu göstermiştir. Çalışmada kekeme grubun, akıcı konuşanlara oranla daha sık kullandıkları 13 FOTO maddesi belirlenmiştir. Araştırmada ayrıca denek gruplarının FOTO maddelerine verdikleri tepkiler ve anksiyete düzeyleri cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi ve sosyo ekonomik düzey açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
79 SUMMARY The aim of this study was to compare cognitive distortions and anxiety levels of stutterers and nonstutterers. The study was carried out by two sampling groups which consist of 50 subjects in each. While the first group was formed by stuttering subjects, the other group was consisted of subjects without any symptom of stuttering. In this study, all the subjects ages' were varied between 17-65. In the study subjects' cognitive distortions was determined by Dysfunctional Attitude Scale (DAS), and anxiety levels was measured by Beck Anxiety Invantory (BAI). Results of this investigation indicated that stutterers are more cognitively distorted and more anxious than nonstutterers. The 13 DAS items were determined that stutterers used more frequently than nonstutterers. In this research subjects' DAS and BAI scores were assessed regarding to their age, sex, education level socio economic status.