Kekeleyen ve kekelemeyen yetişkinlerin yüz ifadelerindeki duygu etiketlemelerinin karşılaştırılması
Comparison of emotion labelling in facial expressions of adults who stutter and non-stutters
- Tez No: 779085
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KONROT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yüz ifadelerindeki duyguları işlemlemenin; sosyal durumlara ve başkalarının niyetlerine yönelik sinyalleri algılamak, bu sinyallere tepki olarak duygusal durumları ve davranışları düzenlemek adına çok önemli bir faktör olduğu bilinmektedir. Ancak yüz ifadeleri, dinamik doğası nedeniyle sosyal etkileşimlerde belirsizlik potansiyeline sahip olmakla birlikte bakan kişinin yanlı yorumlarına açık olabilmektedir. Sosyal kaygının bilişsel-davranışçı modelleri, sosyal kaygılı bireylerin belirsiz sosyal durumlara karşı yorumlama yanlılığı göstermelerinin sosyal kaygının başlamasında ve sürdürülmesinde önemli bir faktör olduğunu savunmaktadır. Sosyal kaygı açısından risk altındaki kekeleyen bireylerin de yüz ifadelerindeki duyguları akıcı konuşan akranlarından farklı etiketleme eğiliminde olabileceği düşünülmektedir. Bu kapsamda mevcut çalışma; kekeleyen ve akıcı bireylerin belirsiz, belirsiz olmayan ve nötr yüz ifadelerindeki duygu etiketlemelerine yönelik bireysel ve grup farklılıklarını incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmaya 51'i kekeleyen, 51'i akıcı olmak üzere yaşları 18-36 arasında değişen 102 kişi katılmıştır. Tüm katılımcılar Demografik Bilgi Formu ve Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeğini doldurmuşlardır. Kekeleyen katılımcılar ek olarak kekemeliklerini değerlendirmek amacıyla WASSP-TR ölçeğini doldurmuşlardır. Ardından katılımcılara belirsiz, belirsiz olmayan ve nötr yüz ifadelerindeki duyguları etiketleme görevi verilmiştir. Bulgular incelendiğinde kekeleyen bireyler belirsiz yüz ifadelerindeki öfke ve üzüntü duygularına karşı yorumlama yanlılığı gösterdikleri görülmüştür. Ek olarak belirsiz yüz ifadelerindeki öfke duygusunu akıcı akranlarına göre daha fazla etiketlerken mutluluk duygusunu daha az etiketlemişlerdir. Ayrıca kekeleyen bireylerin öfke duygusuna karşı artmış yorumlama yanlılıkları ve belirsiz yüz ifadelerindeki iğrenme duygu etiketlemeleri, daha yüksek sosyal kaygı ve daha olumsuz kekemelik öz değerlendirmeleriyle ilişkilendirilmiştir. Bu bağlamda kekeleyen bireylerin sosyal kaygılarının başlamasında ve sürdürülmesinde etkili olan faktörlerden birinin belirsiz yüz ifadelerine yönelik duygu etiketlemeleri olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Processing emotions in facial expressions; It is known that perceiving signals about social situations and the intentions of others is a very important factor in regulating emotional states and behaviors in response to these signals. However, facial expressions, due to their dynamic nature, have the potential for ambiguity in social interactions and may be open to biased interpretations of the viewer. Cognitive-behavioral models of social anxiety argue that the interpretation bias of individuals with social anxiety towards uncertain social situations is an important factor in the initiation and maintenance of social anxiety. It is thought that individuals who stutter at risk for social anxiety may also tend to label emotions in facial expressions differently from their fluent speaking peers. In this context, the current study; The aim of this study was to examine individual and group differences in emotion labeling in ambiguous, non-ambiguous and neutral facial expressions of adults who stutter and non-stutter. In the study, 102 people, 51 of whom have stuttering and 51 fluent aged between 18-36 participated. All participants completed the Demographic Information Form and the Liebowitz Social Anxiety Scale. Participants who stutter additionally filled out the WASSP-TR scale to assess their stuttering. Then, the participants were given the task of labeling the emotions in ambiguous, non-ambiguous and neutral facial expressions. When the findings were examined, it was seen that individuals who stutter showed interpretation bias against the emotions of anger and sadness in their ambiguous facial expressions. In addition, they labeled the emotion of anger in ambiguous facial expressions more than their fluent peers, while they labeled the emotion of happiness less. In addition, individuals who stutter have increased interpretation bias towards anger and disgust labeling in ambiguous facial expressions were associated with higher social anxiety and more negative self-evaluations of stuttering. In this context, it is thought that one of the factors that are effective in the initiation and maintenance of social anxiety of individuals who stutter may be emotion labeling for ambiguous facial expressions.