Kekemelik ve farkındalık: Kekemeliği olan ve tipik gelişim gösteren 3-7 yaş arasındaki çocukların kekemeliğe dair farkındalıklarının incelenmesi
Stuttering and awareness: examining the awareness of stuttering and typically developing children between the ages of 3-7 about stuttering
  1. Tez No: 915674
  2. Yazar: SONGÜL AKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN SERTAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada kekemeliği olan ve kekemeliği olmayan tipik gelişim gösteren okul öncesi yaştaki çocukların kekemeliğe dair farkındalıklarının incelenmesi ve bu farkındalığın çocukların iletişim tutumları üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Farkındalık ve farkındalığın iki alt parametresi olan ayırt etme ve kendini tanımlama görevleri ile iletişim tutumu, yaş, arkadaşlık tercihleri, değerlendirme yanıtları ve kekemelik süresi arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca kekemeliği olan ve olmayan çocukların iletişim tutumları karşılaştırılmış ve iletişim tutumlarının yaş değişkeni ile ilişkisi incelenmiştir. Bunun yanı sıra mevcut çalışma çocukların akıcı olmayan konuşmayı etiketleme biçimleri hakkında veriler sunmuştur. Çalışmaya toplam 29 kekemeliği olan çocuk ile 29 kekemeliği olmayan çocuk ve ebeveynleri katılmış olup biri akıcı diğeri akıcı olmayan şekilde konuşan iki kuklanın bulunduğu bir video sunum ve bir ölçek (KiddyCAT-TR İletişim Tutum Testi) aracılığıyla veriler toplanmıştır. Ayrıca çocuk kişisel ve kekemelik bilgi formları aracılığıyla ebeveynlerden çocukların demografik bilgileri elde edilmiştir. Sonuçlar, kekemeliği olan ve olmayan çocukların kekemelik farkındalığı açısından anlamlı bir fark göstermediğini, her iki grubun da benzer ortalama farkındalık puanları aldığını ortaya koymuştur. Ancak, kekeleyen ve kekelemeyen çocukların iletişim tutumu puanları arasında anlamlı fark saptanmıştır. Kekemeliği olan çocukların KiddyCAT puanları, kekemeliği olmayan çocukların KiddyCAT puanlarından anlamlı olarak daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the stuttering awareness of preschool children with stuttering and those with typical development without stuttering and to examine the impact of this awareness on their communication attitudes. Relationships between awareness, its two subparameters (discrimination and self-identification), and variables such as communication attitudes, age, friendship preferences, evaluative responses, and stuttering duration were analyzed. Additionally, the communication attitudes of children with and without stuttering were compared, and the relationship between communication attitudes and age was examined. The study also provided data on how children label disfluent speech. The participants included 29 children with stuttering, 29 children without stuttering, and their parents. Data were collected using a video presentation featuring two puppets—one speaking fluently and the other disfluently—and the KiddyCAT-TR Communication Attitude Test. Demographic information was obtained from parents through personal and stuttering information forms. The results revealed no significant difference in stuttering awareness between children with and without stuttering, with both groups scoring similarly on average awareness measures. However, there was a significant difference in communication attitudes between the two groups. Children with stuttering had significantly higher KiddyCAT scores compared to children without stuttering.