Evaluation of quince seed containing hydrogels for tissue engineering applications
Ayva çekirdeği içeren hidrojellerin doku mühendisliği uygulamalarında değerlendirilmesi
  1. Tez No: 707754
  2. Yazar: HAYRİYE GİZEM İNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ZİYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Doku iskelesi, hücre büyümesi için uygun bir ortam sağlayan ve doku yenilenmesine izin veren doku mühendisliğinin ana bileşenlerinden biridir. İdeal bir iskele biyolojik olarak uyumlu, biyolojik olarak parçalanabilir olmalı ve besinlerin ve oksijenin verimli bir şekilde toplu olarak taşınmasını sağlamak için gözenekli yapıya sahip olmalıdır. Şifalı bitkiler, tedavi edici değeri olan bileşenler içerdiğinden, yüzyıllardır insan hastalıklarına çare olarak kullanılmıştır. Ayva tohumunda fenolik bileşikler, organik asitler ve serbest aminoasitler bulunur. Fenolik bileşiklerinin antioksidan fonksiyonları, standart antioksidanlar olarak klorojenik asit ve askorbik asitinkinden üstündür. Son çalışmalar, ayva tohumu müsilajının yara iyileşmesini hızlandırdığını göstermiştir. Bu çalışmanın amacı, cilt dokusunun yenilenmesi için karboksimetil kitosan hidrojelleri içeren ayva tohumu müsilajı üretmektir. Bu amaçla ayva çekirdeği müsilajı sulu karboksimetil kitosan çözeltisi ile karıştırılarak üç farklı konsantrasyonda poli (etilen glikol) diglisidil eter ile çapraz bağlanmıştır. Daha sonra 3 boyutlu gözenekli yapı elde etmek için numuneler dondurularak kurutulmuştur. Hidrojel doku iskelelerin morfolojileri, kimyasal yapıları, mekanik özellikleri ve şişme kapasiteleri sırasıyla SEM, FTIR, TPA ve şişme testi ile karakterize edildi. Ayrıca, MCF-7 meme adenokarsinom hücrelerinin yapı iskeleleri üzerindeki canlılığı, WST-1 kolorimetrik tahlil ile değerlendirildi. Sonuç olarak, elde edilen hidrojeller cilt dokusu mühendisliği uygulamaları için umut verici yapı iskeleleri olabilir.
Özet (Çeviri)
One of the most important components of tissue engineering is the tissue scaffold, which offers a proper environment for cell development and promotes tissue regeneration. To allow effective mass transfer of nutrients and oxygen, an ideal scaffold should be biocompatible, biodegradable, and porous. Medicinal plants have been used for centuries as remedies for human diseases because they contain components of therapeutic value. Quince seed has phenolic compounds, organic acids and free amino acids. The antioxidant functions of its phenolic compounds are superior to that of chlorogenic acid and ascorbic acid as standard antioxidants. Recent studies indicated that quince seed mucilage accelerated wound healing. The aim of this study is to produce quince seed mucilage containing carboxymethyl chitosan hydrogels for skin tissue regeneration. For this purpose, quince seed mucilage was mixed with aqueous carboxymethyl chitosan solution and they were crosslinked with poly (ethylene glycol) diglycidyl ether at three different concentrations. Then the samples were freeze dried to obtain 3D porous structure. The morphologies, chemical structures, mechanical properties and swelling capacities of the hydrogel scaffolds were characterized by SEM, FTIR, TPA and swelling test, respectively. Also, the viability of MCF-7 breast adenocarcinoma cells on the scaffolds was evaluated by WST-1 colorimetric assay. As a result, the obtained hydrogels could be promising scaffolds for skin tissue engineering applications.