Meme kanserli 1073 olguda postoperatif radyoterapi uygulama sonuçları
Postoperative radiotherapy results in 1073 cases with breast cancer
  1. Tez No: 707767
  2. Yazar: BİNNUR DÖNMEZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÜNSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biridir ve ilk basamak tedavisi cerrahidir.Hastanın durumuna bağlı olarak meme koruyucu cerrahi, modifiye radikal mastektomi, radikal mastektomi,basit mastektomi seçilebilir.Tedavi kılavuzlarına göre göğüs duvarı tutulumu, aksiller lenf tutulumu ve >5 cm tümör varlığında radyoterapi tedaviye eklenmelidir.Lokal kontrolü sağlamak ve uzak metastazları önlemek için ameliyat sonrası radyoterapi gereklidir.Ek olarak, aksiller tutulumlu erken evre meme kanserinde kemoterapi uzak metastazları önleyerek sağkalımı artırır.Radyoterapinin mastektomi sonrası lokal ve uzak kontrole katkısı incelendi. Yöntem ve Sonuçlar: Bu retrospektif çalışmada, beş yıllık bir süre içinde kliniğimize başvuran 1.073 meme kanserli hasta değerlendirildi.Ameliyat sonrası radyoterapi tedavi sonuçları değerlendirildi. Sonuç: Radyoterapi uygulanan hastalarda beş yıl sonunda %6 lokal nüks ve %88 sağkalım bulundu. Ayrıca, bölgesel tekrarlama radyoterapi uygulananlarda istatistiksel ve anlamlı olarak daha düşüktü (p=0,0001).
Özet (Çeviri)
Objective: Breast cancer is one of the most common types of cancer in women, and the first-line treatment for it is surgery. Depending on the patient's condition, either of the following may be selected: breast-conserving surgery, modified radical mastectomy, radical mastectomy, or simple mastectomy. According to treatment guidelines, chest wall involvement, axillary lymph involvement, and tumors >5 cm should be treated with radiotherapy. Postoperative radiotherapy is required to provide local control and prevent distant metastases. In addition, chemotherapy in early stage breast cancer with axillary involvement increases survival by preventing distant metastases. The contribution of radiotherapy to local and remote control after mastectomy was examined. Methods and Results: In this retrospective study, 1,073 breast cancer patients who were admitted to our clinic during a period of five years were included and their postoperative radiotherapy treatment results were evaluated. Conclusion: In patients undergoing radiotherapy, a 6% local recurrence and 88% survival was found in five years. Also, locoregional recurrence was statistically and significantly lower in those undergoing radiotherapy (p=0.0001).