Temporal fine structure processing, pitch and speech perception in cochlear implant recipients
Koklear implant kullanıcılarında temporal işlemleme, perde ve konuşma algısı
- Tez No: 707776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PATRIZIA MANCINI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sapienza Universita di Roma
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Koklear implant (Kİ) kullanıcıları genellikle gürültüdeki konuşma algısından şikayet ederler. Bu grupta sessiz ortamda sunulan cümle tanıma testlerinde tavan etkisi gözlenirken, gürültüde dinleme durumunda konusma algısı skorları önemli ölçüde düşer. Özellikle fluktuasyon gösteren bir arka planda dinleme durumunda, konuşma algısı becerisine katkıda bulunan önemli bir husus temporal işlemleme becerisi olarak bilinmektedir. Konuşma dili ve müzik algısı için önemli olan fundamental frekans (F0) ile ilişkili olduğu bilinen temporal ince yapı unsurları, düşük frekanslı sinyallerin iletilmesinde daha baskındır. A§E Harmonik Entonasyon (HE) ve Disharmonik Entonasyon (DE), düşük frekanslı ses perdesi algısına yönelik testlerdir. Bu testlerin sonuçlarının temporal işlemleme becerisiyle ilişkili olduğu düşünülmektedir. Geçmiş bulgular, özellikle DE testinin düşük frekans perde algısında ayırt edici bilgiler verdiğini göstermiştir. Ancak önceki HE/DE çalışmaları yetişkin popülasyonlarda yürütülmüş olup pediyatrik Kİ kullanıcılarındaki sonuçlar bilinmemektedir. Ayrıca Kİ kullanıcılarında gürültüdeki konuşma algısı ve temporal işlemleme becerisi arasındaki ilişkiye yönelik veriler bulunmamaktadır. Bu tezin birincil amaçlarından biri, pediyatrik Kİ grubunun düşük frekans perde algısını değerlendirmek ve normal işiten akranlarıyla kıyaslamak olmuştur. Bir diğer amacı ise, yeni bir konuşma algısı değerlendirme aracı olan İtalyan STARR testinin geliştirilmesidir. Bu test yönteminde hem konuşma hem de gürültü sinyalleri birlikte değişim göstererek günlük yaşama benzer bir dinleme ortamı sunulmaktadır. Normal işiten erişkinlerinde İtalyan STARR sonuçları değerlendirilmiş ve normatif veriler oluşturulmuştur. Bunun yanı sıra listeler arası değişkenlik ve öğrenme etkileri değerlendirilmiştir. Ayrıca, temporal ipuçları ile ilişkili düşük frekans perde algısı ve gürültüdeki konuşma algısı bulguları arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Bu tez bulguları oldukça ilgi çekici sonuçların altını çizmiştir. Pediyatrik Kİ grubundaki temporal işlemleme bulgularının yetişkinlere göre daha iyi olduğu gözlenmiştir. Kronolojik yaş ise her iki grupta da sonuçlar üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etki göstermiştir. Benzer şekilde, Kİ kullanan yetişkinlerde anormal STARR sonuçları gözlenmiştir. Kİ işitme eşikleri ve implantasyon öncesindeki sağırlık süresi, STARR performansı üzerinde anlamlı etki göstermiştir. Bu durum testin düşük seviyedeki konuşmaya olan duyarlılığını vurgulamıştır. İstatistiksel analizler, temporal işlemleme ve STARR bulguları arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca, kontralateral işitme cihazı kullanıcılarında bimodal fayda gözlenmiştir. Genel bulgular, Kİ kullanıcılarında zaman içinde ve farklı dinleme durumlarında bireysel farklılıklar veya teknolojik gelişmeler nedeniyle gözlenebilecek temporal hassasiyet ve gürültüdeki konuşma algısı becerilerinin değerlendirilmesinin önemini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
Cochlear implant (CI) recipients usually complain about poor speech understanding in the presence of noise. Indeed, they generally show ceiling effects for understanding sentences presented in quiet, but their scores decrease drastically when testing in the presence of competing noise. One important aspect that contributes to speech perception skills, especially when listening in a fluctuating background, has been described as Temporal Fine Structure (TFS) processing. TFS cues are more dominant in conveying Low Frequency (LF) signals linked in particular to Fundamental Frequency (F0), which is crucial for linguistic and musical perception. A§E Harmonic Intonation (HI) and Disharmonic Intonation (DI) are tests of pitch perception in the LF domain and their outcomes are believed to depend on the availability of TFS cues. Previous findings indicated that the DI test provided more differential LF pitch perception outcomes in that it reflected phase locking and TFS processing capacities of the ear, whereas the HI test provided information on its place coding capacity as well. Previous HI/DI studies were mainly done in adult population showing abnormal pitch perception outcomes in CI recipients and there was no or limited data in paediatric population as well as HI/DI outcomes in relation to speech perception outcomes in the presence of noise. One of the primary objectives of this thesis has been to investigate LF pitch perception skills in a group of pediatric CI recipients in comparison to normal hearing (NH) children. Another objective was to introduce a new assessment tool, the Italian STARR test which was based on measurement of speech perception using a roving-level adaptive method where the presentation level of both speech and noise signals varied across sentences. The STARR test attempts to reflect a better representation of real world listening conditions where background noise is usually present and speech intensity varies according to vocal capacity as well as the distance of the speaker. The Italian STARR outcomes in NH adults were studied to produce normative data, as well as to evaluate interlist variability and learning effects. Finally, LF pitch perception outcomes linked to availability of TFS were investigated in a group of adult CI recipients including bimodal users in relation to speech perception, in particular Italian STARR outcomes. Results were interesting: Although the majority of CI recipient children showed abnormal outcomes for A§E, their scores were considerably better than in the adult CI users. Age had a statistically significant effect on performance in both children and adults; younger children and older adults tended to show poorer performance. Similarly, CI recipient adults (even the better performers) showed abnormal STARR outcomes in comparison to NH subjects and group differences were statistically significant. The duration of profound deafness before implantation had a significant effect on STARR performance. On the other hand, the significant effect of CI thresholds re-emphasized the sensitivity of the test to lower level speech which a CI user can face very often during everyday life. Analysis revealed statistically significant correlations between HI/DI and STARR performance. Moreover, contralateral hearing aid users showed significant bimodal benefit for both HI/DI and STARR tests. Overall findings confirmed the usefulness of evaluating both LF pitch and speech perception in order to track changes in TFS sensitivity for CI recipients over time and across different listening conditions which might be provided by future technological advances as well as to study individual differences.