The impact of human resources information systems (HRIS) on human resources management (HRM): A reflective investigation
İnsan kaynakları bilgi sistemlerinin (İKBS) insan kaynakları yönetimi (İKY) üzerine etkisi: Yansıtıcı bir araştırma
- Tez No: 707775
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIRIM OSMAN ÇETMELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
İnsan kaynakları yönetimi (İKY), kuruluşlarda önceki zamanlara kıyasla insan kaynakları bilgi sistemlerinin (İKBS) daha fazla kullanılmasını gerektiren bir dijital dönüşümden geçmiştir. Bu çalışma, Türkiye'de insan kaynakları bilgi sistemlerinin (İKBS) mevcut durumunun ne olduğunu ve insan kaynakları bilgi sistemlerinin (İKBS) insan kaynakları yönetimine (İKY) etkisinin nasıl tecrübe edildiğini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, kapsamlı bir sistematik literatür incelemesini ve yapısal eşitlik modellemesinden (SEM) elde edilen ampirik bir doğrulamayı içeren üst düzey bir araştırma kullanır. TOE çerçevesi, kurumsallık teorisi ve bilgiye dayalı bakış açısına dayanan çalışmanın ana akademik katkısı, insan kaynakları bilgi sistemlerinin (İKBS) olumlu etkisinin deneyimlenebileceği güncel faktörlerin tanınmasıdır. Bu katkı ile uyumlu olarak, çalışmanın insan kaynakları (İK) uygulayıcıları için de yeni bir bakış açısı sunacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Human resources management (HRM) have undergone a digital transformation that requires enhanced usage of human resources information systems (HRIS) compared to previous times in organizations. This study intends to explore what the current status of human resources information systems (HRIS) is and how the impact of human resources information systems (HRIS) is experienced on human resources management (HRM) in Turkey. The study employs a higher-order investigation involving a comprehensive systematic literature review and a empirical validation resulted from structural equation modelling (SEM). Drawing on TOE framework, institutional theory and knowledge based view, the main academic contribution of the study is the recognition of current factors through which the positive impact of human resources information systems (HRIS) can be experienced. Aligned with this contribution, the study is believed to offer a fresh perspective for human resources (HR) practitioners as well.