The effects of fine structure strategies on pitch and speech perception by cochlear implant users
Koklear implant kullanıcılarında ince yapı stratejilerinin perde ve konuşma algısına etkileri
  1. Tez No: 784616
  2. Yazar: YILMAZ ODABAŞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL DİNÇER D'ALESSANDRO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Koklear implant (Kİ) kullanıcıları sessiz dinleme koşullarında normale yakın konuşmayı anlama performansı göstermektedir. Ancak gürültüde konuşmayı anlama, perde algısı ve müzik algısı gibi temporal ince yapı (TİY) ipuçlarının ve düşük frekans (DF) çözümlemenin daha iyi kullanılmasını gerektiren beceriler daha zorlayıcı olmaktadır. Bazı Kİ dinleyicileri, perde algısı değerlendirmesi için kullanılan Disharmonik Entonasyon (DE) testinde daha iyi performans göstermektedir. Kİ kullanıcıları perde algısı için iki farklı mekanizma kullanır: aynı intrakoklear elektrottaki perde değişikliklerini ayırt etme becerisi olan Rate Pitch (RP) ve perde değişikliklerini kodlama yerinin bitişikteki diğer elektrota geçmesiyle ayırt etme becerisi olan Place Pitch (PP). Çoğu Kİ konuşma işlemleme stratejisi TİY bilgisini iletmez fakat MedEl'in Fine Structure (FS) kodlama stratejileri dinleyiciye TİY bilgisini sağlar. Önceki çalışmalarda bazı Kİ dinleyicilerinin DE testinde düşük performans gösterirken normal/normale yakın sonuçlara sahip dinleyicilerin de olduğu raporlanmıştır. Bu durum Kİ'lerin konuşma işlemleme stratejileriyle ilgili olabilir. Katılımcılar FS kodlama stratejileri ile ayarlanmış 15 unilateral ve 15 bilateral postlinguel yetişkin Kİ kullanıcısıdır. Perde ve konuşma algıları DE testi, sessiz ve +10 ve +5 sinyal gürültü oranlı (SGO) kelime ve cümle tanıma skorları ve Matrix testi ile değerlendirilmiştir. Genel grubun DE testinde medyan değeri 33 Hz olarak bulunmuştur. RP becerisi gösteren bireylerin DE skorlarının PP becerisi gösterenlerinkinden anlamlı ölçüde daha iyi olduğu gözlenmiştir (sırasıyla 9 Hz ve 148 Hz). Normal klinik aralıktaki DE skorları sadece dinleyicilerin %33.3'ü tarafından ve sadece RP becerisi gösterenler tarafından elde edilmiştir. RP/PP becerisi gösterenler için grup karşılaştırmaları gürültüde kelime tanıma skorları ve Matrix testi için istatistiksel olarak anlamlı farklar göstermiştir. FS kodlama stratejileri sayesinde RP becerisi gösteren dinleyicilerin hem perde hem de konuşma algısı üzerindeki olumlu etkileri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cochlear implant (CI) users show close to normal speech understanding performances in quiet listening conditions. However, skills requiring the better use of Temporal Fine Structure (TFS) cues and low frequency (LF) resolution such as speech understanding in noise, pitch perception and music perception are more challenging. Some CI listeners show better performances in the Disharmonic Intonation (DI) test, which is used for pitch perception evaluation. CI users use two different mechanisms to discriminate pitch: Rate Pitch (RP) which is the ability to discriminate pitch changes within the same intracochlear electrode and Place Pitch (PP) which is to discriminate pitch changes by the change of coding place to an adjacent electrode. Most CI speech processing strategies don't convey TFS information, but Med-El's FS coding strategies provide the listener with the TFS information. Previous studies reported that most CI listeners perform poorly in the DI test, whilst there are also performers with normal/close to normal results. This can be related to speech processing strategies of the CIs. Participants were 15 unilateral and 15 bilateral postlingual adult CI users fitted with FS coding strategies. Pitch and speech perception are evaluated with the DI test, words and sentences recognition in quiet and in noise for +10 and +5 signal noise ratio (SNR) and the Matrix test. Overall group showed an average median just noticeable difference (JND) of 33 Hz in the DI test. RP performers had significantly better DI scores than PP performers, 9 Hz vs 148 Hz, respectively. DI scores within the clinical normal zone are achieved by 33.3% and only by RP performers. Group comparisons for RP/PP performers showed statistically significant differences for word recognition scores in noise and for the Matrix test. With the FS coding strategies, RP ability's positive effect on both pitch and speech perception is observed in this study.