Amatör Futbol Liginde oynayan futbolcuların marka tutumu ve satın alma durumunun incelenmesi (Kahramanmaraş ili örneği)
Investigation of brand attitudes and purchasing status of football players playing in the Amateur Football League (Kahramanmaraş province example)
  1. Tez No: 707832
  2. Yazar: FURKAN TOYGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma Kahramanmaraş amatör futbol liginde oynayan futbolcuların marka tutumu ve satın alma durumunun incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda, Kahramanmaraş ili, merkez ilçe ve diğer ilçelerde amatör futbol liginde yer alan takımlar araştırmanın evrenini ve amatör futbol liginde oynayan futbolcular örneklemi oluşturulmuştur. Araştırmaya Kahramanmaraş amatör futbol liginde oynayan futbolculardan gönüllü olarak 296 kişi katılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Kişisel bilgi formu,“Veri toplama aracı olarak bu araştırma için Polat ve ark (116) tarafından geliştirilen ”Marka Tutum Anketi (MTA)" ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular veri türüne göre ortalama standart sapma (SS) veya frekans ve yüzde olarak sunulmuştur. Normallik analizlerinde Kolmogorov Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri uygulanmıştır. Bu testler sonucunda veriler normal dağılım göstermeyip ikiden fazla bağımsız grubun karşılaştırılmasında Kruskal Wallis H testi, bağımsız iki grubun karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi ve değişkenler arasındaki ilişkinin tespit edilmesinde Spearman'ın sıralama korelasyon katsayısı kullanılmıştır. İstatistiksel önem düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Tüm istatistiksel analizlerde SPSS 22.0 İstatistik Paket Programı kullanılmıştır. Sonuç olarak Kahramanmaraş amatör futbol liginde oynayan futbolcuların marka tutumu ve satın alma durumunun incelenmesi hususunda futbolcuların markaya ilişkin satın alma eylemini gerçekleştirirken: Marka ve Reklam alt boyutu katılımcıların ekonomik düzeyine, katılımcıların birlikte yaşadıkları kişi değişkenine, yaşadığı yer değişkenine, marka tutumlarına göre ve yaş ve spor deneyim durumu değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılıklar bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the attitudes of secondary school students and their parents regarding physical education and sports classes in Kahramanmaraş. In line with the purpose of the research, teams in the amateur football league in Kahramanmaraş province, the central district and other districts, the universe of the research and the sample of the football players playing in the amateur football league were created. 296 football players who play in the Kahramanmaraş amateur football league voluntarily participated in the research. The personal information form and“Brand Attitude Questionnaire (MTA)”scale developed by Polat (2007) for this research was used as a data collection tool to collect data in the research. The findings obtained in the study are presented as mean standard deviation (SD) or frequency and percentage according to the data type. Kolmogorov Smirnov and Shapiro-Wilk tests were used for normality analysis. As a result of these tests, the data did not show normal distribution and Kruskal Wallis H test was used to compare more than two independent groups, Mann Whitney U test was used to compare two independent groups, and Spearman's rank correlation coefficient was used to determine the relationship between variables.The statistical significance level was accepted as 0,05. The statistical significance level was accepted as 0,05. As a result, in order to examine the brand attitude and purchasing status of the football players playing in the Kahramanmaraş amateur football league, while the footballers' purchasing action regarding the brand: It has been determined that there are significant differences in the Brand and Advertisement sub-dimension according to the economic level of the participants, the variable of the person they live with, the variable of the place where they live, the brand attitudes, and the variables of age and sports experience.