İnmeli hastalarda solunum kaslarının ultrasonografik olarak değerlendirilmesi ve solunum fonksiyon testleri ile korelasyonu
Ultrasonographic evaluation of respiratory muscles and correlation with pulmonary function tests in stroke patients
- Tez No: 707857
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ÖNEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmada 1. İnmeli hastalarda ultrasonografik diyafragma ve abdominal kas kalınlık ve kalınlaşma fraksiyonlarını sağlıklı kontrollerle karşılaştırmayı 2. Ölçülen kalınlık ve kalınlaşma fraksiyonlarının solunum fonksiyon testi üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Vaka-kontrollü kesitsel klinik çalışma olarak tasarlanan bu klinik çalışmaya 25 Aralık 2020- 25 Eylül 2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon SUAM Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon İnme Kliniği'nde rehabilitasyon amacıyla yatışı planlanan 35 hasta ve yaş-cinsiyet ile uyumlu 35 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Her iki gruptaki katılımcılar sırt üstü yatar pozisyondayken diyafragma ve abdominal kas kalınlıkları ultrasonografik olarak ölçüldü ve kalınlaşma fraksiyonları hesaplandı. Her iki gruptaki katılımcıların solunum fonksiyon testi yapıldı. Grup içi ve gruplar arası veriler karşılaştırıldı. Bulgular: İnmeli hastaların diyafragma ve RA kas kalınlıkları ile SFT parametreleri arasında korelasyon saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed in this study, 1. to compare the ultrasonographic diaphragm and abdominal muscle thickness and thickening fractions in stroke patients with healthy controls. 2. To investigate the effect of measured thickness and thickening fractions on pulmonary function test. Materials and Methods: In this clinical study, which was designed as a case-controlled cross-sectional clinical study, 35 stroke patients and 35 age and gender -matched healthy individuals were included. Diaphragmatic and abdominal muscle thicknesses were measured ultrasonographically when the participants were in the supine position in both groups and thickening fractions were calculated. Pulmonary function tests were performed on the participants in both groups. Intragroup and intergroup data were compared. Results: No correlation was found between diaphragm and RA muscle thicknesses of stroke patients and PFT parameters (p>0,05).