Digital Communication through Vibrations in Solid
- Tez No: 707858
- Danışmanlar: PROF. DR. MİCHAEL SİNAPİUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Technische Universität Carolo-Wilhelmina zu Braunschweig
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada katı ortamda titreşim yoluyla dijital iletişim incelenmiştir. Bu inceleme, yeterli bir örnek kümesi oluşturduğu düşünülen cisimler üzerinde, bilinen etki ve geometrileri sebebiyle piezoelektrik disk dönüştürücüler kullanarak, kanal tepkilerini karakterize etmekte yeterli olacağı kabul edilen ve çalışmada önerilmiş bir dizi deneyle gerçekleştirilmiştir. İrdelenen ve katı cisimlerde gözlemlenmesi öngörülen fenomen, katı ortamda elastik dalga yayılımı, deneysel olarak analiz edilmiş ve katı cisimlerin iletim ortamı olmasına sağlayan bir iletişim kanalı olarak davrandığı görülmüştür. Inceleme, belirli mekanik sınır şartlarından kaynaklanan beklentilerin bir değerlendirmesi, kavramın ispatı niteliğinde geliştirilmiş bir sistem örneği, iletişim sistemleri ve katı ortamda dalga yayılımı konularının genel açıklamalarıyla birlikte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Die folgende Arbeit untersucht digitale Kommunikation mittels Festkörperschwingungen. In dieser Arbeit wird zunächst Theorie der Festkörperkommunikation diskutiert. Mittels einer Reihe von Versuchen an verschiedenen Funktionsmustern zeigt die vorliegende Arbeit die vorliegende Arbeit die Funktionstüchtigkeit und den Einfluss der Randbedingungen auf das Kommunikationsverhalten. Weiterhin wird ein Funktionsmuster in Form einer elektrischen Schaltung entworfen. Für die Kommunikation werden Piezoaktoren verwendet. Die Arbeit kann auf diese Weise zeigen, dass eine Kommunikation durch Festkörperschwingunen grundsätzlich möglich ist. Es gibt allerdings Einschränkungen hinsichtlich der Reichweite und der Kommunikationssicherheit aufgrund von Wellendispersion und Dämpfung. Diese Fragen müssen in weiteren Arbeiten geklärt werden Following study is an investigation of digital communication through vibrations in solids. The subject matter investigated, through a set of proposed experiments, presumed to be sufficient at characterizing the response of a possible channel, while utilizing a set of piezoelectric disk transducers, applicable due to their known effect and geometry, conveyed on several objects, believed to be constituting a valuable set of samples in terms of expectations. The investigated phenomena, elastic wave propagation in solid media, expected to be observed among solid bodies, is analyzed experimentally, and found to be constituting a transmission channel, allowing solid bodies to be a medium of transmissions. The investigation is presented along with an evaluation of the expectations due to a list of mechanical boundary conditions, a proof of concept system implementation, and an overview of the subject matters communications systems and wave propagation in solid media.