Hemodiyaliz hastalarında ruhsal durum değerlendirmesi ve psikolojik yardımın hastalığın seyri ve tedavi süreci üzerinde etkisi
The Assesment of mental health and effects of psychological support on ESRD and it's treatment progress in hemodialysis patient
  1. Tez No: 70788
  2. Yazar: FATMA METE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BEKAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
7. ÖZET Hemodiyaliz Hastalarında Ruhsal Durum Değerlendirmesi ve Piskolojik Yardımın Hastalığın Seyri ve Tedavi Süreci Üzerine Etkisi Kronik böbrek yetmezliği, kronik seyirli hastalıklar arasında fiziksel ve psiko-sosyal sorunlar açısından en zorlu olarak nitelendirilebileceklerden biridir. Bu çalışmada hemodiyaliz hastalarında ruhsal durum değerlendirilmesi ve psikoterapötik ortamın hastalığın fiziksel ve psikolojik seyri üzerinde etkisini gösterme amaçlandı. Bu nedenle K.T.Ü Farabi Hastanesi Hemodializ Ünitesinde Ocak 1997 ve Temmuz 1997 tarihleri arasında tedavi alan 30 kronik böbrek yetmezlikli hasta çalışmaya dahil edildi. 15'i Çalışma, 15'i Kontrol grubu olan hastalara çalışmanın başında ölçekler uygulandı ve Çalışma Grubu 3 aylık psikolojik yardım programına alındı. Bu süre sonunda hastalara ölçekler tekrar uygulandı, yapılan analiz sonucunda hastaların %43'ünde durumluk kaygı, %33.3'ünde sürekli kaygı, %87'sinde hafif ve orta derecede depresyon, %43'ünde Ruhsal Belirti Tarama listesine göre patoloji tespit edildi. Yine hastaların Temel Fiziksel Aktivite puanlarına göre %6.7'si kötü, %26.7'si orta, %66.6'sı iyi, Yardımcı Fiziksel Aktivite puanlarına göre %40'ı kötü, %13.3'ü orta ve %46.7'si iyi olarak değerlendirildi. Yardım sonrasında Çalışma grubundaki hastaların sürekli kaygı, SCL alt ölçeklerinden depresyon, anxiete ve somatizasyon, Temel ve Yardımcı Fiziksel Aktivitelerin, Kontrol grubuna göre olumlu yönde değiştiği görüldü. Bu sonuçlar, vaka sayısının azlığı ve diğer sınırlılıklara rağmen hemodiyaliz hastalarına verilecek psikolojik yardımın olumlu etkilerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Assessment of Mental Health and Effects of Psychological Support on ESRD and It's Treatment Progress In Hemodialysis Patient. In order to physical and psychological problems End Stage Renal Disease is one of the most difficult illness among the chronic illness The aim of this study is to show the assessment of mental health and effects of psychological support in hemodialysis patients. Because of this, thirty with ESRD patients who were being treated in KTÜ Farabi Hospital Hemodiyalsis Unit were included. Fifteen were in the Treatment Group and fifteen were in the Control Group. In the beginning, inventories were filled and treatment group was included in the three months psychological support programme. At the end, the inventories filled again. In the analysis it was found that, on the 43 % of the patient were state anxiety, 33.3 % were trait anxiety, 87 % were depression and 43 % were pathology in order to symptom check list. 67 % of the patients were low, 13.3 % were average 66.6 % were well in order to Basic Physical Activities Scale, and 40 % of the patients were low, 13.3% were average, 46.6% were well in order to Auxiliary Physical Activity Scale. After the psychological support; at the trait anxiety, depression, anxiety somatizasyon SCL sub-scale of, scores of basic and auxiliary physical activities, patients in the treatment group changed more positively than the control group. Although insufficient case and other limitations were use in this study, the results showed that giving psychological support to the Hemodiyalsis patient beneficial of them