Annelerin doğum eyleminde destekleyici hemşirelik bakım algıları ve etkileyen faktörler
Mother's perception of supportive nursing care in labor and affecting factors
  1. Tez No: 707888
  2. Yazar: YEŞİM EVREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERLİNDA ALUŞ TOKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, primipar ve multipar kadınların doğum eyleminde destekleyici hemşirelik bakım davranışlarına ilişkin algılarını belirlemek ve etkileyen faktörleri saptamaktır. Yöntem: Araştırmamız tanımlayıcı ve kesitsel tipte olup, İzmir Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Klinikleri ve Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi Kadın Doğum Kliniği'nde, 70 primipar ve 123 multipar kadın ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri ''Tanıtıcı Özellikler Formu'' ve 'Doğumda Verilen Destekleyici Bakıma İlişkin Kadının Algısı Ölçeği'' ile toplanmıştır. Veriler; sayı, yüzde, ortalama, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis ve Ki Kare Testi ile analiz edilmiştir. Bulgular: Primipar kadınların destekleyici hemşirelik bakımı algısı toplam puan ortalaması 96,03±28,10 olarak hesaplanmış, multipar kadınların ise puan ortalaması 106,25±3,62 olarak hesaplanmıştır. Primipar ve multipar kadınların destekleyici bakım algısı arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Annelerin yaşı, eğitim durumu, sosyo-ekonomik düzeyi, doğumun süresi, doğumunun şekli, doğuma hazırlık sınıfı/gebe bilgilendirme/gebe okuluna katılma durumu tanıcı özellikleri ölçekten aldıkları puan ortalamasını etkilememiştir. Annelerin doğumunu nasıl değerlendirdiği ile ölçekten aldığı puan ortalaması arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Sonuç: Araştırmanın sonucuna göre primipar kadınların doğum eylemindeki destekleyici hemşirelik bakım algısı multipar kadınlara göre daha düşük bulunmuştur. Hemşirelerin özellikle primipar kadınları daha fazla bilgilendirmesi, cesaretlendirmesi ve ağrısına yönelik daha fazla non-farmakolojik yöntemler öğretmesi primipar kadınların pozitif bir doğum deneyimi yaşaması için önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the perceptions of primiparas and multiparas women supportive nursing care in labor and the affecting factors. Method: : The study was conducted with 70 primapars and 123 multiparas women who stayed to the obstetrics services of İzmir Tepecik Training and Research Hospital and Dokuz Eylul University Research and Application Hospital. The data of the study were collected by '' Descriptive Features Form '' and ''Scale of Woman's Perception of Supportive Care Given to Woman in Labor''. Data were analyzed number, percentage, mean, Mann Whitney U, Kruskal Wallis and Chi- Square analysis. Findings: The total score average of primiparas women's perception of supportive nursing care was calculated as 96.03 ± 28.10, while the mean score of multiparas women was calculated as 106.25 ± 3.62. A significant difference was found between the perception of supportive care in primiparas and multiparas women. The age, educational status, socio-economic level of the mothers, the duration of the delivery, the type of delivery, the status of participation in the pregnant class did not affect the diagnostic characteristics of the mothers' average score on the scale. A significant difference was found between how mothers evaluated their birth and the average score they got from the scale. Conclusion: According to the results of the study, the perception of supportive care in the labor of primiparas women was found to be lower than multiparas women. It is important for nurses to have a positive birth experience, especially for primiparas women, to inform and encourage primiparas women more, and to teach more non-pharmacological methods for their pain.