Kekemelik tedavisinde 'pasif hava akımı tekniği'nin geçerlilik çalışması
  1. Tez No: 70790
  2. Yazar: AYŞE ERYAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENAL İNCEER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
121 ÖZET Kekemelik, konuşma bozuklukları içinde yaygın olarak görülen bir bozukluk olmasına karşın, gerek nedenleri gerekse tedavisiyle ilgili tartışmaların sürdüğü bir konudur. Yurtdışında kekemeliğin tedavisiyle ilgili farklı yaklaşımlar ve tedavi yöntemleri olmasına karşın, kekemeliğin tedavisiyle ilgili çalışmaların ülkemizde yok denecek kadar az olduğu görülmektedir. Bu çalışmada, Schwartz tarafından geliştirilmiş, kekemeliğin tedavi yöntemlerinden biri olan“Pasif Hava Akımı Tekniğinin ülkemizdeki etkinliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, 17-50 yaşlar arasında, 25'i erkek, 5'i kadın 30 kişiden oluşan bir örneklem grubu ile yürütülmüştür. Tedavi tekniğinin etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla, deneklerin tedavi öncesinde ve sonrasındaki okuma performansları değerlendirilerek, kekemelik ölçütleri açısından karşılaştırılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, ”Pasif Hava Akımı" yönteminin deneklerin okumalarındaki kekemeliği azalttığını ve tekniğinin özellikle, kekemeliğin temel belirtilerinden olan bloklar ve tekrarlamalar üzerinde daha etkili olduğunu ortaya koymuştur. Çalışmada deneklerin tedaviden farklı düzeylerde yararlandıkları saptanmış, tedaviye başvurduklarında daha çok kekeleyen deneklerin tedaviden daha çok yararlandıkları belirlenmiştir. Araştırmada, ayrıca, kekemelikle ilgili değerlendirmeler çeşitli sosyo-demografik değişkenler açısından incelenerek, tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
122 SUMMARY Despite the fact stuttering is a prevalent disorder, both the causes and treatment methods are still being discussed. Although different approaches and methods are employed in the treatment of stuttering abroad, studies on the treatment of stuttering are relatively scarce in Turkey. The main aim of the present study was to evaluate effectiveness of Schwartz's Passive Air Flow Technique in treating stutterers in Turkey. The study was carried on with 25 male and 5 female stutterers, aged between 17-50. In order to evaluate the effectiveness of the technique, the reading skills of the subjects were assessed before and after the treatment in terms of stuttering criteria employed in the study. The results of the study revealed that the Passive Air Flow technique reduced the stuttering of the subjects and that the technique was especially effective on reducing blocks and repetitions. The subjects were found to benefit from the treatment in varying degrees. The subjects who stuttered more before the treatment were found to benefit more from the treatment. The assessments regarding stuttering were also examined and discussed in terms of various socio-demographic variables.