Havacılık sektörü yer hizmetleri çalışanlarında örgütsel adalet algısı ile iş motivasyonu ve iş doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between organizational justice perception and job motivation and job satisfaction in aviation sector ground handling service employees
- Tez No: 707903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM RODOPLU ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Havacılık sektöründe yer hizmetleri çalışanları uçuş emniyeti açısından büyük önem arz eden bir görev üstlenmişlerdir. Operasyon yoğunluğunun fazla, hata toleransının az olduğu bu iş alanı için, çalışanın örgüt içerisindeki algıladığı adalet hissinin, iş motivasyonu ve iş doyumu düzeyi ile ilişkili olması beklenebilir. Yapılan bu araştırmada havacılık sektörü yer hizmetleri çalışanlarında örgütsel adalet algısı ile iş motivasyonu ve iş doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya yer hizmetlerine bağlı birimlerde çalışan 200 erkek ve 147 kadın olmak üzere toplam 347 personel katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde kişisel bilgi formu ile“Örgütsel Adalet Ölçeği”,“Minesota İş Doyum Ölçeği”ve“İŞ Motivasyonu Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 25.0 programında Mann Whitney testi, Kruskal Wallis H analizi ve Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda havalimanları yer hizmetlerinde çalışan personelin örgütsel adalet algısının cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık gösterdiği (p0.05). Çalışanların iş doyumlarının demografik değişkenlerden sadece eğitim düzeyi değişkenine göre anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuş (p0.05).
Özet (Çeviri)
Ground handling workers in the aviation sector have undertaken a task of great importance in terms of flight safety. For this work area where the operational intensity is high and the fault tolerance is low, it can be expected to be related to the employee's perceived sense of justice in the organization, job motivation and job satisfaction. In this study, it was aimed to examine the relationship between organizational justice perception, job motivation and job satisfaction in aviation sector ground handling workers. A total of 347 personnel, 200 male and 147 female, working in ground handling units participated in the research. In the data collection process of the research, personal information form and“Organizational Justice Scale”,“Minnesota Job Satisfaction Scale”and“Job Motivation Scale”were used. In the analysis of the data obtained, Mann Whitney test, Kruskal Wallis H analysis and Spearman Correlation analysis were used in SPSS 25.0 program. At the end of the study, it was determined that the organizational justice perception of the personnel working in the airport ground services differed significantly according to the gender variable (p0.05). It was found that the job satisfaction of the employees differed significantly from demographic variables only according to the education level variable (p0.05).