Çevresel Kuznets Eğrisi hipotezinin panel veri modelleri ile sınanması - G7 ülkeleri örneği
Testing the Environmental Kuznets Curve hypothesis with panel data models - Case of G7 countries
  1. Tez No: 707938
  2. Yazar: HALİME ARSLAN GÜRDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada G7 ülkeleri için Çevresel Kuznet Eğrisi hipotezinin geçerli olup olmadığı panel veri modelleri ile araştırılmıştır. Bu kapsamda öncelikle Çevresel Kuznet Eğrisi detaylı bir şekilde açıklanmış ve temel kavramlar verilmiştir. Sonrasında çalışmanın yöntem kısmını oluşturan doğrusal ve doğrusal olmayan panel veri modelleri teorik olarak açıklanmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında veriler panel veri modelleri ile analiz edilmiştir. Hem doğrusal hem de doğrusal olmayan panel veri modelleri ile yapılan analizler sonucunda Çevresel Kuznets Eğrisi hipotezinin G7 ülkeleri için geçerli olduğu ile saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the validity of the Environmental Kuznet Curve hypothesis for G7 countries was investigated with panel data models. In this context, first of all, the Environmental Kuznet Curve is explained in detail and basic concepts are given. Afterwards, linear and non-linear panel data models, which constitute the method part of the study, are explained theoretically. In the application part of the study, the data were analyzed with panel data models. As a result of the analyzes made with both linear and non-linear panel data models, it was determined that the Environmental Kuznets Curve hypothesis is valid for G7 countries.