Yerel yönetimlerin başarısında sosyal sermayenin rolü (Diyarbakır örneği)
The role of social capital in the success of local governments (Diyarbakır case)
- Tez No: 707939
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sosyal sermaye, kamu kurum ve kuruluşları ya da özel kuruluşlarda insanlar arasında belirli bir amaca yönelik sosyal ilişkilerin kurulmasının önemini ifade etmektedir. Gerekli teknolojik ve fiziksel altyapı ile birlikte sosyal sermayenin de bulunması örgütlerin başarılı olmasını sağlamaktadır. Sosyal sermayenin artan önemine karşılık, çeşitli nedenlerle yeterince dikkate alınmamaktadır. Sosyal sermaye olarak değerlendirilen yetenekli ve donanımlı bireylerin bulunmaması ya da etkili kullanılamaması durumunda, örgütlerin başarıya ulaşmalarında önemli sorunlar yaşanmaktadır. Araştırmada, yerel yönetimlerin başarısında sosyal sermayenin etkisinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırmada betimsel araştırma modellerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2020 yılında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde çalışmakta olan kişiler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise belediye çalışanları arasından araştırmaya katılmaya gönüllü ve ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılarak araştırmaya dâhil edilen 182 çalışan oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Göksel ve diğerleri (2010) tarafından Türkçe'ye uyarlanan 26 maddelik sosyal sermaye ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde ise nicel veri analiz yöntemleri kullanılmıştır. Sosyal sermaye ölçeğinden elde edilen verilerin, araştırma değişkenlerine göre karşılaştırılmasında SPSS 24 veri analiz programı kullanılmıştır. Kadınların sosyal sermaye algılarının erkeklere göre daha yüksek olduğu ve 3500-6000TL arasında gelire sahip olan katılımcıların sosyal sermaye algılarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca 25 yaş ve altı katılımcıların diğer yaş gruplarına göre sosyal sermaye algıları daha yüksektir. Büyükşehir belediyesinin hizmetlerini tamamen tarafsız/eşit ve güvenli bulanların sosyal sermaye algısı düzeylerinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal sermaye ölçeği alt boyutları olan yapısal, bilişsel ve ilişkisel boyutlar arasında yüksek düzeyde, pozitif yönlü anlamlı ilişkilerin meydana geldiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social capital expresses the importance of establishing social relations between people for a specific purpose in public institutions and organizations or private institutions. The existence of the necessary social capital together with the necessary technological and physical infrastructure ensures the success of the organizations. Despite the increasing importance of social capital, social capital is not taken into account enough for various reasons today. In the absence of talented and well-equipped individuals, who are considered as social capital, or if they cannot be used effectively, important problems are experienced in the success of organizations. In the research, it is aimed to reveal the effect of social capital on the success of local governments. In the research, scanning model, one of the descriptive research models, was used. The population of the research consists of people working in Diyarbakır Metropolitan Municipality in 2020. The sample of the study, on the other hand, consists of 182 employees, who were included in the research by using the volunteer and accessible sampling method among the municipal employees. The 26-item social capital scale adapted into Turkish by Göksel et al. (2010) was used as a data collection tool in the research. Quantitative data analysis methods were used in the analysis of the research data. SPSS 24 data analysis program was used to compare the data obtained from the social capital scale according to the research variables. In the research, it was concluded that the services provided by the municipality were sufficient, impartial and equal, safe, competent and sufficient in terms of public relations. It has been found that women's perceptions of social capital are higher than men, and that the social capital perceptions of the participants with an income between 3500-6000TL are higher. In addition, the participants under the age of 25 have higher perceptions of social capital compared to other age groups. It has been concluded that those who find the services of the metropolitan municipality completely neutral/equal and safe have higher levels of social capital perception. It has been concluded that.