Özel öğrenme güçlüğü tanısı almış ve almamış öğrencilerin mizah anlayışlarının karşılaştırılması
A comparative study of sense of humour across the students with and without special learning difficulties
- Tez No: 707941
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKTAY AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı özel öğrenme güçlüğü tanısı alan ve almayan öğrencilerin mizah anlayışlarını inceleyerek akranları ile karşılaştırmak ve böylelikle konu ile ilgili literatüre bilgi sağlamaktır. Araştırmanın çalışma grubu Özel Öğrenme Güçlüğü tanısı almış ve almamış 9-10 yaş aralığındaki, örgün eğitimde 3. ve 4. sınıfa devam eden çocuklardan oluşmaktadır. Araştırmaya İstanbul'da yaşayan Özel Öğrenme Güçlüğü tanısı alan ve İstanbul'daki özel bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine devam eden 30 çocuk ve İstanbul'da yaşayan Özel Öğrenme Güçlüğü tanısı almayan 30 çocuk olmak üzere toplamda 60 çocuk katılmıştır. Araştırma kapsamında iki veri toplama aracı kullanılmıştır. Bunlar araştırmacı tarafından geliştirilen“Demografik Bilgi Formu”, Karataş ve Karabudak (2019) tarafından geliştirilen“Okul Çocukları İçin Çok Boyutlu Mizah Duygusu Ölçeği”dir. Veri toplama araçları SPSS 21.00 istatistik programı ile analiz edilmiştir. 9-10 yaş aralığındaki çocukların, mizah duygularının Özel Öğrenme Güçlüğü tanısı alıp almamaya göre farklılaşma durumunu belirlemek amacıyla ilişkisiz grup t-testi; çocukların mizah duygularının, özel öğrenme güçlüğü tanısı alma ve sosyodemografik özelliklere göre farklılaşma durumunu belirlemek amacıyla iki boyutlu varyans analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda çocukların Özel Öğrenme Güçlüğü tanısı alma ve almama durumuna göre ve yaş değişkenine göre mizah duyguları arasında tanı almayan grubun lehine farklılıklar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to research the sense of humour across the students with and without special learning difficulties, make comparisons among their peers and, eventually, contribute to the literature. A sample of 3rd and 4th grade students aged 9- 10 years old with and without special learning difficulties were recruited for the study. A total of 60 children, 30 children with special learning difficulty attending a special education and rehabilitation center in İstanbul and 30 children without special learning difficulty living in İstanbul participated in the study. In the study, the research data were collected through 'Demographic Information Form' developed by the researcher and 'A Multidimensional Sense of Humor Scale for School- Aged Children' developed by Karataş and Karabudak (2019). Data collection instruments were analysed via SPSS 21.00 Independent samples t- test was used to determine whether the sense of humour across the students aged 9-10 showed significant difference based on the diagnosis special learning difficulty. Two- way analysis of variance was employed in order to assess whether the sense of humour across the students showed significant difference according to the diagnosis of special learning difficulty and socio demographic characteristics. Research findings imply that, based on the diagnosis of special learning difficulty and age variable, there is a significant difference between the students' sense of humour in terms of those without special learning difficulty.