Subtalar valguslu bireylerde frontal düzlemde kalkaneus desteğinin dengeye olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of calcaneus support on balance in the frontal plane in individuals with subtalar valgus
- Tez No: 707952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE YAĞCI, PROF. SUAT EREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protez-Ortez ve Biyomekani Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmanın amacı, ayakta pronasyon artışı olanlarda medial topuk kamasının statik denge üzerine anlık etkisini incelemekti. Çalışmaya, ayağı pronasyon postüründe 18-35 yaş aralığında 40 (22 kadın, 18 erkek) kişi katıldı. Ayakta her iki ayağa eşit ağırlık verirken kalkaneus ile distal 1/3 tibia uzun ekseni arasından gonyometre ile subtalar açı ölçümü yapılarak ayağı 5° ve üzeri pronasyonda olan bireyler çalışmaya dahil edildi. Ayak Postür İndeksi ile ayak postürü incelenirken, McGill Ağrı Anketi-Kısa Formu ile ayak ağrısı sorgulandı. Bireylerin topuk altına Etil Vinil Asetat ile yapılmış kama yerleştirildi. Stabilometrik ölçümler, Diasu Yürüme Analiz Cihazı ile Milletrix Yürüme Analiz yazılım programı ile yapıldı. Sağ ve sol ayak yük dağılımı (%), ön-arka ayak yük dağılımı (%), statik denge değerlendirmesi için ise tek ayak üzerinde elips yüzeyi (mm²), salınım uzunluğu (mm), x-y ortalaması (mm), AP indeks ve romberg indeksi kamasız ve kamalı olacak şekilde ölçülerek kaydedildi. Desteksiz ve destekli yapılan ölçümlerde ayakta sağ ve sol yük dağılımında ve sol ön-arka ayak yük dağılımında anlamlı fark gözlenmedi (p>0,05) ancak sağ arka ve ön ayak değişimi anlamlı bulundu (p0,05). Pronasyon artışı olan genç yetişkinlerde medial topuk kamasının sağ-sol ayak yük dağılımına ve sol ön-arka yük dağılımına etkisi görülmezken sağ tarafta yükü arkadan öne olacak şekilde değiştirdi. Tek ayak üzerinde statik denge, sol tarafta kullanılan destek ile salınımların azalmasıyla daha iyi hale geldi, sağ tarafta ise kamanın dengeye etkisi gözlenmedi. Çalışmamız, pronasyonda ayak postüründeki bireylerde medial topuk desteği ile statik dengenin daha iyi olabileceğini gösterdi. Klinikte, ayak değerlendirmesinde ayaktaki pronasyon açısı da mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır ve gerekli görülüyorsa dengeyi daha iyi hale getirmek için medial topuk kaması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the immediate effect of the medial heel wedge on static balance in patients with increased pronation. A total of 40 (22 female, 18 male) individuals aged 18-35 years in the foot pronation posture participated in the study. While standing and giving equal weight to both feet the subtalar angle measured with a goniometer between the calcaneus and the long axis of the distal 1/3 tibia and individuals with 5° or more pronation feet were included in the study. Foot posture was examined with the Foot Posture Index, foot pain was questioned with the McGill Pain Questionnaire-Short Form. A medial wedge made of Ethyl Vinyl Acetate was placed under the heel of the individuals. Stabilometric measurements were made with Diasu Gait Analyzer and Milletrix Gait Analysis software program. Right and left foot load distribution (%), fore-rear foot load distribution (%) and for static balance evaluation ellipse surface (mm²), swing length (mm), x-y mean (mm), AP index and romberg ratio values on one foot was measured and recorded with and without a wedge. There was no significant difference in the weight distribution of the right and left feet and the distribution of the left fore-rear foot in the measurements without and with support (p>0.05), but the change in the right fore and rear foot was significant (p0.05). In young adults with increased pronation, medial heel wedge has no effect on right-left foot load distribution and left anterior-posterior load distribution, while on the right side the load was changed from back to front. Static balance on one leg improved with the decrease in oscillations with the support used on the left side, while the effect of the wedge on the balance was not observed on the right side. Our study showed that static balance may be better with medial heel support in individuals with foot posture in pronation. In the clinic, the angle of pronation in the foot should also be considered in the foot evaluation, and if necessary, a medial heel wedge may be recommended to improve the balance.