COVID-19 salgını sürecinde beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin öz beceri düzeylerinin çeşitli parametrelere göre araştırılması (Kahramanmaraş ili örneği)
Investigation of self-skill levels of physical education and sports teachers according to various parameters during the COVID-19 epidemic process (Kahramanmaraş province example)
  1. Tez No: 707953
  2. Yazar: ÖKKEŞ ÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Covid-19 salgını dünyayı etkisi altına almış bir durum olarak, beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin bu süreçte covid-19 etkilenme durumu, ders anlatım tekniklerinde uygulamış oldukları metotlar ve izledikleri yol haritasıyla birlikte, öz-beceri düzeylerinin farklı parametreler ile hedeflenmiştir. Beden eğitimi ve spor öğretmenlerin öz beceri düzeylerini belirlemek ve araştırmamız sonucunda ortaya konulan veriler ışığında gelişimlerine katkı sunmak amaçlanmıştır. Bu araştırma, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'nun onayı ile yapıldı. Araştırma evrenine Kahramanmaraş bölgesinde bulunan okullarda beden eğitimi ve spor öğretmenliği görevi yapan kişilerden oluşmuştur. Örneklem grubunun çalışmamıza gönüllük esasına dayalı olarak google form üzerinden online yapılan ölçek rastgele yöntemle katılan 229 kişi katılmıştır. Kişisel bilgi formu ile kişisel özellikleri değerlendirilmiştir. Katılımcıların öz beceri düzeylerini değerlendirmek için Tschannen-Moran ve Hoy (2001) tarafından geliştirilen (Teacher's Sense of Efficacy Scale-TSES) ve Çapa, Çakıroğlu ve Sarıkaya tarafından (2005) Türkçeye uyarlanan 24 maddelik“Öğretmen Öz-Yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeğin Cronbach Alpha yöntemi ile hesaplanan çalışmanın güvenirlilik katsayısı 0.98 olarak hesaplanmıştır. Normallik testi Kolmogorow-Smirnov testi ve veri sayısına bakılarak uygun olan test yöntemleri belirlenmiştir. İkili karşılaştırmalarda Mann-Whitney U, üç ve üzeri grup karşılaştırmalarında Kruskal-Wallis H testlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a situation that has affected the world due to the Covid-19 epidemic, physical education and sports teachers' exposure to covid-19 in this process, the methods they applied in lecture techniques and the road map they followed, were targeted with different parameters of self-skill levels. It is aimed to determine the self-skill levels of physical education and sports teachers and to contribute to their development in the light of the data revealed as a result of our research. This research was conducted with the approval of Kahramanmaraş Sütçü İmam University, Non-Invasive Clinical Research Ethics Committee. The population of the research consisted of people who worked as physical education and sports teachers in schools in Kahramanmaraş region. The sample group included 229 people who participated in our study on a voluntary basis, using the online scale random method via google form. Personal characteristics were evaluated with the personal information form. The 24-item“Teacher's Self-Efficacy Scale”developed by Tschannen-Moran and Hoy (2001) (Teacher's Sense of Efficacy Scale-TSES) and adapted into Turkish by Çapa, Çakıroğlu and Sarıkaya (2005) was used to evaluate the self-efficacy levels of the participants. The reliability coefficient of the study, which was calculated with the Cronbach Alpha method of the scale, was calculated as 0.98. The normality test, the Kolmogorow-Smirnov test, and the appropriate test methods were determined by looking at the number of data. Mann-Whitney U tests were used in pairwise comparisons, and Kruskal-Wallis H tests were used in group comparisons of three or more.