Tavuk etlerinde salmonella SPP. varlığı ve antimikrobiyal direnç profillerinin belirlenmesi
Presence of Salmonella SPP. in chicken meat and antimicrobial resistance profiles
- Tez No: 707955
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA MEHTAP TUNCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, Van ilinde 2021 yılı Şubat-Nisan aylarında satışa sunulan toplam 100 adet tavuk eti (25'şer adet derili göğüs ve but, 25'şer adet derisiz göğüs ve but) örneklerinde Salmonella spp. kontaminasyonu ve elde edilen izolatların antibiyotik dirençlilik profillerini belirlemek amacıyla yapıldı. Ayrıca ampisilin, gentamisin, tetrasiklin ile sülfametoksazole dirençli olan suşlarda bu antibiyotiklere ait direnç genlerinin varlığı araştırıldı. Çalışmada, PCR analizleri sonunda 25 adet derili but örneğinin 4'ünde (%16), 25 adet derisiz but ve göğüs örneğinin 5'inde (%20), 25 derili göğüs örneğinin 3'ünde (%12) toplam 17 (%17) örnekte Salmonella spp. pozitif olarak belirlendi. İzole edilen Salmonella spp.'lerin serotip identifikasyonunda S. Enteritidis ve S. Typhimurium tespit edilemedi. Salmonella spp. pozitif 17 adet tavuk eti örneğinin analizi sonucunda 33 adet Salmonella spp. izolatı elde edildi. İzolatların amoksisilin/klavulanik asit ve streptomisine (%33.33), ampisiline (%36.36), eritromisine (%96.97), gentamisin ve seftriaksona (%24.24), kloramfenikole (%42.42), sefotaksime (%12.12), tetrasikline (%30.30) ve trimetoprim-sülfametoksazole (%81.82) karşı dirençli olduğu saptandı. Eritromisin (%3.03), streptomisin (%18.18) ve tetrasikline (%9.09) karşı ise orta duyarlılık geliştiği belirlendi. Direnç genlerinin de incelendiği çalışmada trimetoprim-sülfametoksazole dirençli olan izolatların %77.78'i sul1, %62.96'sı sul2, ampisiline dirençli izolatların %66.67'si Pse-1, tetrasikline dirençli izolatların %20'si tetA, %10'nun tetB ve gentamisine dirençli izolatların (%100) tamamının ise ant(3")-la geninin içerdiği saptandı. Sonuç olarak, Van piyasasında satılan tavuk etlerinden elde edilen Salmonella spp. izolatlarında S. Typhimurium ve S. Enteritidis tespit edilmemesi bu gıdaların TGK'ya uygun olduğunu göstersede Salmonella spp. varlığı hijyenik kalitesinin kötü olduğunun göstergesidir. Aynı zamanda bu izolatların antimikrobiyal dirençliliğinin yüksek olması ve bazılarında direnç geni varlığı bu tür gıdalardan insanlara dirençli türlerin geçebilmesine ve tedavinin zorlaşmasına neden olabilir. Bu durum ayrıca ciddi bir halk sağlığı problemine yol açabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was carried out to determine Salmonella spp. contamination and antibiotic resistance profiles of the obtained isolates in a total of 100 chicken meat (25 skinned breasts and thighs, 25 skinless breasts and thighs each) samples sold in Van province in February-April 2021.In addition, the presence of resistance genes for these antibiotics was investigated in strains resistant to ampicillin, gentamicin, tetracycline and sulfamethoxazole. In the study, at the end of PCR analysis, 4 (16%) of 25 skinless thigh samples, 5 (20%) of 25 skinless thigh and skinless breast samples, 3 (12%) of 25 skinned breast samples, a total of 17 (17%) Salmonella spp. positive in the sample was determined. S. Enteritidis and S. Typhimurium could not be detected in the serotype identification of isolated Salmonella spp. It was determined that the isolates were resistant to amoxicillin/clavulanic acid and streptomycin (%33.33), ampicillin (%36.36), erythromycin (%96.97), gentamicin and ceftriaxone (%24.24), chloramphenicol (%42.42), cefotaxime (%12.12), tetracycline (%30.30) and trimethoprim-sulfamethoxazole (%81.82). It was determined that moderate sensitivity developed against erythromycin (3.03%), streptomycin (18.18%) and tetracycline (9.09%). In the study in which resistance genes were also examined, 77.78% of the isolates resistant to trimethoprim-sulfamethoxazole were sul1, 62.96% of them were sul2, 66.67% of ampicillin resistant isolates were pse-1, 20% of tetracycline resistant isolates were tetA, 10% of them were tetB, and It was determined that all gentamicin resistant isolates contained the Ant-la gene. As a result, the fact that S. Typhimurium and S. Enteritidis were not detected in Salmonella spp. isotolites obtained from chicken meats sold on the Van market indicates that these foods are suitable for TGK, but the presence of Salmonella spp. indicates poor hygienic quality. At the same time, the high antimicrobial resistance of these isolates and the presence of resistance genes in some of these isolates may cause resistant strains to be transmitted to humans from such foods and make treatment more difficult. This can also lead to a serious public health problem.