Hemiplejik serebral palsili çocuklarda trapeziometacarpal eklemin propriosepsiyon ve stereognozi üzerine etkisi
The effect of trapeziometacarpal joint on proprioception and stereognosis in children with hemiplegic cerebral palsy
- Tez No: 707956
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, hemiplejik serebral palsili (HSP) çocuklarda trapeziometakarpal (TMK) eklemin propriosepsiyon ve stereognozi duyusu üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmaya, başparmak deformitesine sahip HSP tanısı ile tedavi görmekte olan 24 çocuk dahil edildi. Çocukların demografik bilgileri kaydedildikten sonra, her bir çocuk için başparmak fleksiyon spastisitesi Modifiye Ashworth Spastisite Skalası (MASS) ile, el becerileri El Becerileri Sınıflandırma Sistemi (EBSS) ile, elin fonksiyonel sınıflaması ise House El Fonksiyonel Sınıflandırma Sistemi (HEFSS) ile değerlendirildi. Propriosepsiyon duyusu pozisyon hissi yeteneğine göre ölçüldü. Başparmak hariç diğer 4 parmağın her bir metakarpofalangeal (MKF) eklemine fleksiyon, extansiyon ve oppozisyon yönünde pasif olarak terapist tarafından yapıldı. Çocuğun hareketi tekrar etmesi istendi. Stereognozi duyusu ise Manual Form Perception Test ile ölçüldü. Çocuğun eline verilen nesneleri sözel olarak doğru tanımlamasına göre puan verildi. Propriyosepsiyon ve stereognozi duyu testleri gözler kapalı olacak şekilde ve yalnızca etkilenen tarafa uygulandı. HSP'li çocuklara McKie başparmak splinti uygulandı. Duyu testleri tekrarlandı. TMK eklemin ekstansiyon ve abdüksiyon pozisyonunun anlık propriyosepsiyon ve stereognozi duyusu üzerine etkisi incelendi. Çalışmaya katılan çocukların 10'u kız; 14'ü erkek; 11'i sağ; 13'ü ise sol taraf HSP tanısına sahip idi. Yaş ortalamaları 7,96±4,16 yıl, boy ortalamaları 125,29±22,54 cm, kilo ortalamaları 30,2±14,92 kg'dı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of the trapeziometacarpal (TMC) joint on the sense of proprioception and stereognosis in children with hemiplegic cerebral palsy (HSP). Twenty-four children with thumb deformity who were being treated for HSP were included in the study. After the children's demographic information was recorded, thumb flexion spasticity was evaluated with the Modified Ashworth Spasticity Scale (MASS), hand skills were evaluated with the Manual Ability Classification System (MACS), and the functional classification of the hand was evaluated with the House Hand Functional Classification System (HEFSS). Proprioception sense was measured according to position sense ability. The therapist performed passively in the direction of flexion, extension and opposition to each metacarpophalangeal (MCP) joint of the other 4 fingers except the thumb. The child was asked to repeat the movement. The sense of stereognosia was measured with the Manual Form Perception Test. Points were given according to the correct verbal description of the objects given to the child's hand. Proprioception and stereognosy sensory tests were performed with the eyes closed and only on the affected side. McKie thumb splint for children with HSP Done. The sensory tests were repeated. The effect of the extension and abduction position of the TMC joint on the sense of instantaneous proprioception and stereognosis was investigated. Ten of the children participating in the study were girls; 14 of them are male; 11 right; 13 had a diagnosis of left-sided HSP.