Ortaokul öğrencilerinin sportmenlik davranışlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi: Erzurum ili örneği
An investigation of secondary school students' sportsmanship behaviors in terms of diverse variables: Erzurum sample
- Tez No: 707957
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ortaokul öğrencilerinin sportmenlik davranışlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Buradan hareketle sporun ve sportmenliğin yeni yetişen neslin üzerinde ne kadar önemli olduğu, gelecekte yapılacak araştırmalara katkı sağlamanın ve daha fazla araştırma ile desteklenmesinin elzem olduğu da görülmektedir. Çalışmanın evrenini, Erzurum ilinde eğitim gören ortaokul öğrencileri, örneklem grubunu ise rastgele yöntemle seçilmiş 5. sınıf, 6. sınıf, 7. sınıf ve 8. sınıfta öğrenim gören toplam 303 gönüllü öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu ve Beden Eğitimi Dersi Sportmenlik Davranışı Ölçeği (BEDSDÖ) yer almıştır. Araştırmada Kruskal Wallis, Mann Whitney u Testi ve Normallik Testi uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26 paket programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada cinsiyet değişkenine göre yapılan analiz sonucunda, alt boyutlar ve toplam puan açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılaşmaya rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the sportsmanship behaviors of secondary school students in terms of various variables. From this point of view, it is seen that how important sports and sportsmanship are on the new generation, it is essential to contribute to future research and to support it with more research. The study population consists of secondary school students studying in Erzurum, and the sample group is a total of 303 randomly selected volunteers studying in the 5th, 6th, 7th and 8th grades. Personal Information Form and Physical Education Course Sportsmanship Behavior Scale (PECSBS) were used as data collection tools. Kruskal Wallis, Mann Whitney U Test and Normality Test were applied to the data. SPSS 26 package program was used for the analysis. The analysis of the gender variable shows no statistically significant difference in terms of sub-dimensions and total scores.