Yoğun bakım ünitesinde akut böbrek hasarı tanısı ile takip edilen hastalarda düşük doz dopaminin renal kan akımı ve ngal düzeyine etkisi
The effect of low dose dopamine on renal blood flow and ngal level in patients which are followed with the diagnosis of acute kidney injury
- Tez No: 707977
- Danışmanlar: DR. HALİL ÇETİNGÖK, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM OYA HERGÜNSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yoğun Bakım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ: Akut böbrek hasarı (ABH) ve sonrasında gelişen böbrek yetmezliği yoğun bakım ünitelerindeki morbidite ve mortalite nedenlerinin başında yer alır. Tedavide kullanılan yöntemlerden biri de düşük doz dopamin infüzyonudur. Fakat böbrek üzerindeki etkileri ve ABH tedavisine katkısı tartışmalıdır. Bu çalışmada ABH tanısı alan hastalarda dopamin kullanımının böbrek kan akımı, NGAL, kby gelişimi ve mortalite üzerine etkileri araştırıldı. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya 24 saatten uzun süre YBÜ'de yatan, 18-80 yaş aralığında, kronik böbrek yetmezliği olmayan, daha önceden böbrek nakli yapılmamış akut böbrek hasarı tanısı alan toplam 35 hasta dahil edildi. Dopamine ihtiyaç duyan hastalardan oluşan birinci gruba klasik tedaviye ek olarak 2mcg/kg/dopamin infüzyonu başlandı. 2. gruba önerilen klasik tedavi başlandı. 0. ve 24. saatte üre, kreatinin, NGAL değerleri için kan alındı ve renal Doppler Ultrasonografi yapılarak her iki renal arterin aort çıkışı ve hilus girişi çapı ve akımı ölçülerek not edildi. BULGULAR: Gruplar arasında yaş, cinsiyet ve evre açısından fark yoktu. Her iki grupta 24 saatlik değişime bakıldığında dopaminin genel olarak renal perfüzyonu arttırdığını fakat bunun istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü. İki grup arasında böbrek fonksiyonlarının düzelmesine, kby gelişimine ve mortaliteye bakıldığında anlamlı bir fark görülmedi. Gruplar arasında NGAL düzeylerine bakıldığında her hangi bir fark görülmedi, NGAL değerlerinin kreatinin ile heri iki grupta korele olduğu gözlendi. SONUÇ: Dopamin kullanımın böbrek fonksiyonlarında bir iyileşme sağlamadığını, NGAL ve kreatin düzeylerinde dopamin almayan gruba göre bir değişiklik oluşturmadığını ve kby gelişimini önlemediğini, morbidite ve mortalite oranında bir değişikliğe sebep olmadığını saptadık.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Acute kidney injury (AKI) and subsequent renal failure are the leading causes of morbidity and mortality in intensive care units. One of the methods used in the treatment is low dose dopamine infusion. However, its effects on kidney and its contribution to AKI treatment are controversial. In this study, the effects of dopamine use on renal blood flow, NGAL, CBD development and mortality in patients diagnosed with AKI were investigated. MATERIAL and METHODS: A total of 35 patients, aged 18-80, who had no chronic kidney failure, and who were diagnosed with acute kidney injury who had not had a kidney transplant, were included in the study. In the first group of patients who needed dopamine, 2mcg / kg / dopamine infusion was started in addition to conventional therapy. Classical treatment recommended to the second group was started. Blood was taken for urea, creatinine and NGAL values at 0 and 24 hours, and aortic outlet and hilus inlet diameter and flow of both renal arteries were measured and noted by renal Doppler ultrasonography. RESULTS: There was no difference between the groups in terms of age, gender, and stage. Considering the 24-hour change in both groups, it was seen that dopamine generally increased renal perfusion, but this was not statistically significant. There was no significant difference between the two groups when looking at the improvement in renal functions, development of CB and mortality. When looking at NGAL levels between the groups, there was no difference, NGAL values were found to be correlated with creatinine in both groups. CONCLUSION: We found that the use of dopamine did not provide an improvement in renal functions, did not cause a change in NGAL and creatine levels compared to the group that did not take dopamine, and did not prevent the development of CB, and did not cause a change in morbidity and mortality.