Akut böbrek hasarı olan yoğun bakım hastalarında albümin/C-reaktif protein oranının mortalite üzerine etkisi
The effect of albumin/C-reactive protein ratio on mortality in intensive care patients with acute kidney injury
- Tez No: 728459
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN PAŞALI KİLİT, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTAŞ ERARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
AMAÇ: Akut böbrek hasarı (ABH) yüksek morbidite ve mortalite ile seyreden bir hastalıktır. Bu nedenle ABH'da mortalite ve morbiditeyi ön gören laboratuar belirteçleri önemlidir. CRP/albümin oranı, inflamasyona dayalı yeni bir prognostik skordur, inflamasyon şiddeti ve mortalite ile ilişkilidir. Çalışmamızın amacı yoğun bakımdaki ABH tanısı alan hastalarda CRP/albümin oranının mortalite üzerine etkisini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız tek merkezli retrospektif kesitsel olup çalışmaya Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi İç Hastalıklar Yoğun Bakım Ünitesinde 2013 ile 2016 yılları arasında ABH nedeniyle takip edilmiş 109 hasta alındı. Çalışmaya alınan hastaların cinsiyeti, yaşı, komorbid hastalıkları, ABH nedenleri, yoğun bakımda yatış gün sayıları, diyaliz ihtiyaçları, klinik sonuç verileri kaydedildi. Laboratuvar verileri; hemogram, üre, kreatinin, albümin, sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, ürik asit, ferritin, CRP, tiroid situmülan horman, kan gazı testleri çalışma formuna kaydedildi. Hastaların yoğun bakım yatışlarının 1. ve 3. gününde CRP/Albümin oranı hesaplanarak kaydedildi. ABH tanısı konulan hastalar KDİGO ve RİFFLE kriterlerine göre evrelendirildi. Hastalar yoğun bakımdan taburcu edilen ve exitus olanlar olarak iki gruba ayrıldı. Gruplar demografik verileri, klinik sonuç, ABH evreleri, CRP/Albümin oranı ve diğer laboratuvar değerleri açısından istatiksel analiz yapıldı. BULGULAR: Çalışmaya 55 erkek (%50,5), 54 kadın (%49,5) olmak üzere toplam 109 hasta alındı. Hastaların yaş ortalaması 75,495 ± 10,267 yıldı. Çalışmamızda geriatrik (65 yaş ve üzeri) hasta sayısı 69 (%63,3)du. Yoğun bakım ünitesin'de (YBÜ) yatışları süresince 56 hasta eksitus oldu. Çalışmamızda ABH mortalite oranı %51,4 olarak saptandı. Hastaların yatışının 1 günü bakılan CRP/ albümin oranı ile, yatışın 3.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Acute kidney injury (AKI) is a disease with high morbidity and mortality. Therefore, laboratory markers that predict mortality and morbidity in AKI are important. The CRP/albumin ratio is a new prognostic score based on inflammation and is associated with inflammation severity and mortality. The aim of our study is to investigate the effect of CRP/albumin ratio on mortality in patients diagnosed with AKI in the intensive care unit. MATERİALS AND METHODS: Our study is a single-center retrospective cross-sectional study and 109 patients who were followed up due to AKI in the Internal Diseases Intensive Care Unit of Kütahya Health Sciences University between 2013 and 2016 were included in the study. The gender, age, comorbid diseases, causes of AKI, number of days of hospitalization in the intensive care unit, dialysis needs, and clinical outcome data of the patients included in the study were recorded. laboratory data; hemogram, urea, creatinine, albumin, sodium, potassium, calcium, phosphorus, uric acid, ferritin, CRP, thyroid stimulant hormone, blood gas tests were recorded in the study form. The CRP/Albumin ratio was calculated and recorded on the 1st and 3rd days of intensive care hospitalization of the patients. Patients diagnosed with AKI were staged according to the criteria of KDIGO and RIFFLE. The patients were divided into two groups as those discharged from the intensive care unit and those who were exitus. Statistical analysis was performed in terms of groups demographic data, clinical outcome, AKI stages, CRP/Albumin ratio and other laboratory values. RESULTS: A total of 109 patients, 55 male (50.5%) and 54 female (49.5%) were included in the study. The mean age of the patients was 75.495 ± 10.267 years. In our study, the number of geriatric (65 years and older) patients was 69 (63.3%). During their stay in the intensive care unit (ICU), 56 patients died. In our study, the mortality rate of AKI was found to be 51.4%.