Gençlerin siber mağduriyet, siber zorbalık ve stresle başa çıkma düzeylerinin incelenmesi: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi örneği
Investigation of the levels of young people's siber mağduriyet, siber zorbalik and stresle coping: Burdur Mehmet Akif Ersoy University case
- Tez No: 975198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK ZUBAROĞLU YANARDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğrencilerinin siber mağduriyet, siber zorbalık ve stresle başa çıkma düzeylerini çeşitli demografik değişkenler açısından incelemektir. Araştırma nicel yöntemle desenlenmiş bir çalışmadır. Veriler, katılımcılara uygulanan üç farklı ölçme aracı aracılığıyla toplanmıştır: Kişisel Bilgi Formu, Tanrıkulu'nun revize ettiği Üniversite Öğrencileri için Yenilenmiş Siber Zorbalık Envanteri ve Durak ve Şahin'in geliştirdiği Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği kullanılarak veri toplama süreci tamamlanmıştır. Araştırmanın evrenini Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde öğrenim gören lisans öğrencileri, örneklemini ise bu evrenden basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilen 393 öğrenci oluşturmaktadır. Elde edilen veriler, IBM SPSS Statistics 22 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Analiz sürecinde, betimsel istatistiklerin yanı sıra gruplar arası farklılıkları incelemeye yönelik parametrik analiz teknikleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları, siber zorbalık davranışlarının genel olarak düşük düzeyde olduğunu; stresle başa çıkma becerilerinin ise özellikle gelir düzeyi ve internet kullanım süresi gibi değişkenlerden anlamlı biçimde etkilendiğini göstermektedir. Cinsiyet tek başına belirleyici bir etken olmasa da, bazı dijital davranış biçimlerinde kadın ve erkek bireyler arasında farklı eğilimler gözlemlenmiştir. Siber zorbalık yapma ve maruz kalma durumları ilişki durumu, akademik alan, sınıf düzeyi, not ortalaması ve sosyal medya kullanım alışkanlıkları gibi birçok demografik ve bireysel faktörle ilişkili bulunmuştur. Bu sonuçlar, dijital ortamlarda etik iletişimi teşvik eden politikaların gerekliliğini ortaya koyarken; özellikle düşük gelir grubundaki bireylerin stresle başa çıkma becerilerini geliştirecek destekleyici programlara ihtiyaç duyduğunu da düşündürmektedir. Ayrıca, dijital risklere daha açık olan grupların belirlenmesi ve bu gruplara yönelik koruyucu müdahale stratejilerinin geliştirilmesi hem bireysel iyilik hâli hem de çevrimiçi güvenliğin artırılması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the levels of cyber victimization, cyberbullying, and stress coping among students at Burdur Mehmet Akif Ersoy University in terms of various demographic variables. This study employed a quantitative design. Data were collected through three different measurement tools applied to the participants: a Personal Information Form, the Revised Cyberbullying Inventory for University Students revised by Tanrıkulu, and the Coping Styles Scale developed by Durak and Şahin. The research population consisted of undergraduate students at Burdur Mehmet Akif Ersoy University, and the sample consisted of 393 students selected from this population using simple random sampling. The obtained data were analyzed using IBM SPSS Statistics 22. In the analysis process, descriptive statistics and parametric analysis techniques were used to examine intergroup differences. Research findings indicate that cyberbullying behaviors are generally low-level, while stress-coping skills are significantly affected by variables such as income level and internet usage duration. While gender is not a single determining factor, different trends in some digital behaviors have been observed between male and female individuals. Cyberbullying perpetration and exposure have been found to be associated with numerous demographic and individual factors, including relationship status, academic field, class level, GPA, and social media usage habits. These results highlight the need for policies that promote ethical communication in digital environments and suggest that individuals, particularly in low-income groups, need supportive programs to improve their stress-coping skills. Furthermore, identifying groups more vulnerable to digital risks and developing protective intervention strategies for these groups is crucial for both individual well-being and improving online safety.