Çocukluk çağı travmatik yaşantılarının yaşam kalitesi ve evlilik uyumuna etkisi
The effect of childhood traumatic experiences on quality of life and marital adjustment
- Tez No: 707987
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK MELTEM TAŞDEMİR ERİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı, evli çiftlerde çocukluk çağı travmatik yaşantılarının yaşam kalitesi ve evlilik uyumuna etkisini incelemek, ayrıca evli çiftlerin çocukluk çağı travmatik yaşantılarının, yaşam kalitesi ve evlilik uyumlarının bazı değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Araştırma evrenini, çalışmaya online formlar üzerinden katılım sağlamış ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 103 evli çift (206 kişi) oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak; 'Çocukluk Çağı Travma Ölçeği', 'Yaşam Kalitesi Ölçeği', 'Evlilikte Uyum Ölçeği' ve 'Sosyodemografik Veri Formu' kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, SPSS 26 paket programı ve Student-T Testi, Anova, LSD Testi ve Spearman Korelasyon ve Çoklu Regresyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of childhood traumatic experiences on the quality of life and marital adjustment in married couples, and to examine whether the childhood traumatic experiences, quality of life and marital adjustment of married couples differ according to some variables. The research population consists of 103 married couples (206 people) who participated in the study via online forms and volunteered to participate in the study. As a data collection tool in the study; 'Childhood Trauma Scale', 'Quality of Life Scale', 'Marriage Adjustment Scale' and Personal Information Form were used. In the analysis of the data, SPSS 26 package program and Student-T Test, Anova, LSD Test and Spearman Correlation and multiple regression analyzes were performed.