İzmir iç körfezi bentik toplulukların dinamiği
  1. Tez No: 7080
  2. Yazar: MUSTAFA PALAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER KATAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
I. ÖZET Bu çalışma İzmir Körfezi cnde, iç körfez olarak anılan bölgedeki poilusyonun bentik canlıların dinamiği üzerine etkilerini, aylara bağlı olarak incelemek amacıyla yapıl mıştır,. Bu nedenle iç körfez olarak anılan bölgede 5 is tasyon seçilmiş ve 9 ay süreyle periyodik olarak bazı fiziko-kimyasal parametre ölçümleri ile bentik örnekleme ler yapılmıştır» Çalışmalar sonucu iç körfezin iç istasyonlarında ya şayan canlıların dış istasyondakiiere oranla pollusyonun çok daha fazla etkisinde kaldıkları anlaşılmıştır»-
Özet (Çeviri)
II. SUMMARY The present study is an attemp to investigate the effects of pollution on the dynamics of benthic communities living in the inner part of the Gulf of Thus, in this area five stations vrsre selected and a periodical benthic sampling programe was carried out, Also? several physical and chemical parameters of sea water were measured during nine months * According to the results of this investigation, it has been concluded that the effects of pollution on benthic communities decreased at the stations aproached to the outer part of inner baye