İzmir Körfezi bentik harpaktikoid kopepodları
Benthic harpacticoid copepods of İzmir Bay
  1. Tez No: 170468
  2. Yazar: İLKER PULAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMET ÖZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Bu çalışmada İzmir Körfezi'nde yaşayan bentik harpaktikoid kopepod türlerinin tespiti ve körfezdeki dağılımları belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla İzmir Körfezi'nde belirlenen 20 istasyondan, Mayıs 2000 ve Ocak 2001 tarihleri arasında toplam dört dönem bentik örnekler alınmıştır, örneklemeler bir Grap yardımı ile gerçekleştirilmiştir. Alınan sediman örnekleri aynı anda 500 ve 63u'luk eleklerden geçirilerek elenmiştir. Elde edilen materyal içinden harpaktikoid kopepodlar ayıklanarak tayin edilmiştir. örneklenen materyallerin değerlendirilmesi sonucu, 18 familyaya ait toplam 84 tür tespit edilmiştir. İç, Orta, Dış I, Dış II ve Dış III olmak üzere beş alt bölgeye ayrılan körfezde, tespit edilen türlerin yaklaşık olarak % 74'ü Dış III bölgesinden örneklenmiş olup, bu bölge körfezin tür çeşitliliği açısından en zengin bölgesi olarak belirlenmiştir. En fakir bölge ise tespit edilen toplam türün, yaklaşık olarak ancak % 1 1 'inin örneklendiği İç ve Orta Körfez bölgeleri olmuştur. Tespit edilen türlerin tamamı tüm Ege Denizi için yeni kayıttır. Bu türler arasından Longipedia coronata, L minor, L scotti, Canuella furcigera, Brianola stebleri, Cervinia bradyi, Hemicervinia stylifera, Bradya (Bradya) typica, Bradya (B.) scotti, Bradya (B.) macrochaeta, Bradya (Parabradya) dilatata, Pseudobradya similis, Scutellidium longicauda, Zosime major, Z. incrassata bathybia, Porcellidium viride, Phyllothalestris mysis, Diarthrodes nobilis, Dactylopodopsis dilatata, Pseudotachidius coronata, Dactylopodella clypeata, Ambunguipes rufocincta, Stenhelia polluta, S. elizabethae, S. coineauae, Diosaccus tenuicomis, D. varicolor biarticulatus, Amphiascus tenuremis, A. propinqvus, Amphiacopsis cinctus, A. thalestroides, Amonardia similis, Pseudamphiascopsis attenuatus, Metamphiascopsis hirsutus, Bulbamphiascus imus, Robertgurneya similis, Thyphlamphiascus confusus, T. aff. thyphloides, T. gracilis, Amphiascoides nanoides, Paramphiascella coulli, Metis ignea, Ameira longipes, Proameira echinipes, Ameiropsis nobilis, Pseudameira mixta, P. perplexa, Sarsameira longiremis, Heteropsyllus major, Pusillargillus nixe, Cletodes limicola, C. longicaudatus, C. tenuipes, Enhydrosoma longifurcatum, Stylicletodes longicaudatus, S. reductus, S. oligochaeta, Jonesiella fusiformis, Rhizothrix curvata, Tryphoema porca, Mesocletodes inermis, M. katharinae, Eurycletodes (O.) latus, E. (O.) aculeatus, Laophonte comuta, L elongata, ve Normanella mucronata iseTürkiye denizlerinden ilk kez rapor edilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, benthic harpacticoid copepods of Izmir Bay and their distribution was determined. For this purpose, benthic samples were obtained during four sampling intervals between May 2000 and January 2001, at 20 stations chosen from Izmir Bay. Samplings were carried out with a Grab. The sediment samples were synchronously washed through sieves of 500 and 63u. Harpacticoid copepods were sorted within the material obtained, and then identified. As a result of the examination of the sampled material, a total of 84 taxon belonging to 18 families were determined. The Bay was investigated within five sub areas as Inner, Middle, Outer I, Outer II and Outer III bays, where 74% of the species were determined from the Outer III area, being the most species rich locality of the entire bay. The most poor sub areas were inner and middle bays, where approximately 1 1 % of the total number of species was sampled. All species identified during the study are new records for the Aegean Sea. Among these species, Longipedia coronata, L minor, L. scotti, Canuella furcigera, Brianola stebleri, Cervinia bradyi, Hemicervinia stylifera, Bradya (Bradya) typica, Bradya (B.) scotti, Bradya (B.) macrochaeta, Bradya (Parabradya) dilatata, Pseudobradya similis, Scutellidium longicauda, Zosime major, Z. incrassata bathybia, Porcellidium viride, Phyllothalestris mysis, Diarthrodes nobilis, Dactylopodopsis dilatata, Pseudotachidius coronata, Dactylopodella clypeata, Ambunguipes rufocincta, Stenhelia polluta, S. elizabethae, S. coineauae, Diosaccus tenuicornis, D. varicolor biarticulatus, Amphiascus tenuremis, A. propinqvus, Amphiacopsis cinctus, A. thalestroides, Amonardia similis, Pseudamphiascopsis attenuatus, Metamphiascopsis hirsutus, Bulbamphiascus imus, Robertgurneya similis, Thyphlamphiascus confusus, T. aff. thyphloides, T. gracilis, Amphiascoides nanoides, Paramphiascella coulli, Metis ignea, Ameira longipes, Proameira echinipes, Ameiropsis nobilis, Pseudameira mixta, P. perplexa, Sarsameira longiremis, Heteropsyllus major, Pusillargillus nixe, Cletodes limicola, C. longicaudatus, C. tenuipes, Enhydrosoma longifurcatum, Stylicletodes longicaudatus, S. reductus, S. oligochaeta, Jonesiella fusiformis, Rhizothrix curvata, Tryphoema porca, Mesocletodes inermis, M. katharinae, Eurycletodes (O.) latus, E. (O.) aculeatus, Laophonte cornuta, L. elongata, and Normanella mucronata are being recorded for the first time from Turkish seas. VI