Obsesif kompülsif bozukluk (OKB)'lu hastalarda obsesyon kompülsiyon türleri ve şiddetleri ile anksiyete düzeylerinin manyetik rezonans görüntüleme (MRG)ile ölçülen beyin yapıları değişiklikleriyle karşılaştırılması
- Tez No: 70801
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA ULAMIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
31 ÖZET Bu çalışma, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Polikliniğinde Eylül 1997- Nisan 1998 tarihleri arasında yapıldı. Bu çalışmanın amacı OKB' da basal gangliyon yapılan olan nükleus kaudatus ve putamen'in manyetik rezonans görüntülemesi ile volümlerini ölçmek ve bu ölçümlerle hastalık şiddetleri arasındaki ilişkiyi belirlemekti. Çalışmaya DSM-IV OKB tam kriterlerini dolduran ve 2 haftadır ilaç kullanmayan 2% OKB'lu hasta ve 11 normal kontrol alınmıştır. Hk olarak bu hastaların anksiyete, depresyon ve obsesif - kompulsif bozukluk şiddetleri belirlenmiştir. 22 OKB'lu hasta ve 11 normal kontrolde manyetik rezonans görüntüleme ile putamen ve kaudat nükleus yapılan ölçülmüştür. Nükleus kaudatus ölçümleri hastalar ve kontroller arasında bir farklılık göstermedi. Farklılık gösteren tek bölge putamendi. OKB'lu hastalarda putamen volümleri kontrollerden önemli olarak daha büyüktü (P=0.025). Hastalık şiddetiyle bu ölçümler arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı. Nükleus kaudatusun bu MRG ölçümleri Hteratürdeki bazı çalışmalarla uyumludur. Ancak putamen ölçümleri literatürle uyumlu değildir.
Özet (Çeviri)
32 SUMMARY This study is carried out at Atatürk University Medical Faculty, Psychiatry clinic between September 1997 and April 1998. The aim of the study is to mesure the caudate Nucleus and putamen volumes of obsessive compulsive patients with MRI to determine the association between severity of obsessive compulsive disorder and MRI results. We studied on 22 cases without medication for 2 weeks with OCD who met DSM IV criteria and 1 1 normal controls. Initially we measured severity of anxiety depression and obsessive - compulsive disorder. We examined volumes of the caudate nucleus and putamen with magnetic resonance imaging in 22 patients with OCD and 11 control subjects. Nucleus caudatus measures failed to exhibit differences between patients with OCD and normal control subjects. The region that showed significant difference between patients with OCD and controls was putamen. Patients with OCD had significantly greater putamen volumes than controls ( P =0.025) There was not a positive relationship between MRI measures of the patients and the severity of OCD. Our MRI measures of Nucleus caudatus support other studies in the literature but MRI measures of putamen were not consistent with the other studies.