Toraks tüpü takılan hastalarda uyku kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of sleep quality in patients WHO have chest tube after surgery
- Tez No: 708052
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜKKE KARABACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Göğüs cerrahisi sonrası hastalara toraks tüpü takılmaktadır. Hastalara toraks tüpü takılması; plevral boşlukta toplanacak sıvının (kan) drenajını ve pnömonektomi yapılmamış ise akciğerin tam olarak açılmasını (ekspansiyonu) sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Göğüs cerrahisi sonrası interkostal sinirlerin bölgede fazla olması nedeniyle hastalarda toraks tüpleri; ağrı, hareket kısıtlılığı ve uyku kalitesinde bozulmaya sebep olur. İstanbul'da özel bir sağlık grubuna ait özel hastanede Eylül 2020-Şubat 2021 tarihleri arasında yapılan bu çalışma; göğüs cerrahisi geçiren hastalarda toraks tüpü varlığının uyku kalitesine etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. 22 kapalı (torakoskopik) ve 7 açık (torakotomi) yöntemle toraks cerrahisi operasyonu uygulanan 29 hastada ameliyat sonrası (dren varken) ve dren çekildikten sonra yapılan uyku kalitesi anket sonuçları istatiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular göğüs tüpü varlığında hastalarda uykuya dalma, gece yarısı ve sabah erken uyanma, uyku kalitesi ve rahat bir şekilde nefes alıp verme parametrelerinde dren çekildikten sonraki güne göre anlamlı derecede bozuk olduğunu ortaya koymuştur. Sonuçlar göğüs cerrahisi operasyonları sonrasında toraks tüpü olan hastaların hemşirelik bakımlarında uyku değerlendirmelerinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Chest tube is inserted in patients after thoracic surgical operations. This provides drainage of pleural fluid (blood) and full re-expansion of the lung in the case pneumonectomy was not performed. Because the intercostal nerves are highly sensitive, chest tube might cause pain, limitation of movement as well as deterioration of sleep quality in most of the patients. The effects of chest tubes inserted after thoracic surgical operations on sleep quality is investigated in this prospective study. Fort this purpose, the results of sleep quality survey of patients after surgery (with chest tube) and after chest tube removal were compared statistically in 29 patients who had undergone 7 open (thoracotomy) and 22 closed (thoracoscopic) thoracic surgical operations between September 2020 and February 2021 at Thoracic Surgery Department of Acıbadem Maslak Hospital. Results yielded that the parameters of falling in sleep, wakening both early in the morning, and midnight, sleep quality and comfortable breathing were significantly worse in patients with chest tube. Hence, the results signify that nursing services in patients with chest tube after thoracic surgery may warrant special care on these parameters.