İspanya'da göç politikalarının dönüşümü
Transformation of migration policies in Spain
- Tez No: 708051
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞER YEŞİM ÖZER YÜRÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 355
Özet
Günümüzde dünyadaki tüm toplumlar göç olgusuyla bağlantılı dönüşümler yaşamaktadır. Bu tarihsel eğilimin dışında kaldığını iddia edebilecek tek bir ülke dahi bulunmamaktadır. XX. yüzyılın son çeyreğinden itibaren İspanya, birçok farklı ülkeden gelen göçle bağlantılı derin bir demografik ve sosyal dönüşüm geçirmeye başlamış ve özellikle son yirmi senede İspanya'nın uluslararası göç sistemindeki konumu önemli ölçüde değişmiştir. Yakın tarihine kıyasla İspanyol toplumunda göç hareketlerinden kaynaklı beklenmedik ve sarsıcı bir şekilde artan çokkültürlü toplum, İspanyol Devletinde bir dizi önemli değişimi zorunlu kılmıştır. İspanya'da göç politikalarının gelişimini etkileyen ve şartlandıran bu yeni koşullar, göçmen kökenli kişilerin sosyal entegrasyonu ile ilgili mevzuat ve kamu politikalarının yeni demografik ve sosyal gerçekliğe uyarlanması demektir. Nicel araştırma teknikleri kapsamında yürütülen bu tezde, İspanya'nın liberal çokkültürcü entegrasyon teorisi bağlamında yasal-siyasi bir persfektiften 1985/2020 dönemi göç politikasının dönüşümü incelenmektedir. Resmî bilgi ve veriler ışığında İspanya'nın göç politikasındaki bu değişikliklerin göçmenlerin sosyal entegrasyonu üzerindeki etkisinin orta üstü (olumlu) düzeyde olduğu hipotezi desteklenmektedir. Bununla beraber, uzun vadede istikrarlı entegrasyonun garanti altına alınması söz konusu olduğunda belli politika alanlarında önemli kısıtlamalar kendini göstermektedir. Bu çalışmayı önemli kılan bir husus bu konuda Türkiye'de detaylı bir akademik çalışmanın olmamasıdır. Bir diğer husus da çalışmanın ilgili literatüre bir Avrupa Birliği Üye Devletinde göçmenlerin sosyal entegrasyonuna ilişkin ne gibi düzenlemeler ve pratik uygulamalar yapıldığı konusuna ışık tutmasıdır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, all societies in the world are experiencing transformations related to immigration phenomenon. There is not any single country which can claim to have stayed out of this historical trend. Since the last quarter of the 20th century, Spain has begun to experience a profound demographic and social transformation related to immigration from many different countries and the position of Spain in the international migration system has changed significantly especially in the last two decades. Compared to its recent history, the multicultural society that has increased unexpectedly and surprisingly due to immigration movements in Spanish society has necessitated a series of important changes in the Spanish State. These new conditions affecting and conditioning the improvement of immigration policies in Spain, add up to the adaptation of legislation and public policies regarding the social integration of persons with a migrant background to the new demographic and social reality. In this thesis conducted within the quantitative research techniques, the transformation of 1985-2020 period immigration policies of Spain is analyzed from a legal-political perspective within Spain's liberal multiculturalist integration theory. In the light of official information and data, the hypothesis saying that the impact of these changes in Spain's migration policy on the social integration of immigrants is at an upper-moderate (positive) level is supported. Nonetheless, there are significant restraints in certain policy areas when it comes to ensuring stable integration in the long term. One of the matters that makes this study important is the fact that there is not any detailed academical study about this subject. Another matter is that the research sheds light on the related literature about what kind of regulations and practical applications are conducted regarding the social integration of immigrants in a European Union Member State.