Primer açık açılı glokomlu hastalarda göz içi basıncı kontrol düzeyinin glokomatöz hasar değişimine etkisi
The Effect of intraocular pressure (IOP) control rate to glaucomatous damage change in primary open angle glaucoma (POAG)
- Tez No: 70809
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Göz içi basıncı (GÎB) düzeyi glokomatöz hasar oluşmasında tek etken olmamasına karşın günümüzde glokomda uygulanan tedaviler büyük oranda GlB'nın düşürülmesine yöneliktir. Çalışmamızda medikal ve cerrahi tedaviyle izlenen primer açık açılı glokomlu (PAAG) olgularda GİB kontrol düzeyinin glokomatöz hasar değişimindeki etkinliği araştırıldı. Daha önce glokom tanısı almamış, ilk kez kliniğimizde PAAG tanısı alan 28 olgunun 51 gözü çalışma kapsamına alındı. Tedavili GÎB düzeylerine göre 17 mmHg ve altında olanlar bir gruba, 18-21 mmHg arasında olanlar diğer gruba alınarak gözler iki gruba ayrıldı. Çalışmamızda cup/disk (C/D) oram ile mean deviation (MD) değerleri arasında pozitif bir birliktelik saptanmıştır. Her iki grupta optik sinir başı çukurlaşmasında izlem süresi boyunca anlamlı değişim gözlenmedi. Görme alanı MD değerleri için yapılan bağıntı analizinde, düşük GİB'lı grupta düzelme gözlenirken, yüksek GİB'lı gruptaki gözlerin stabil kaldığı gözlenmiştir. MD değerleri için yapılan glokom değişim olasılığı testinde ise, grup 1 'de % 88,9 gözün stabil kaldığı veya düzeldiği gözlenirken, grup 2'de bu oran % 79,5 olarak bulunmuştur. Çalışmamızda, tedavi ile elde edilen GÎB düzeyi ne kadar düşükse glokomatöz hasarın durdurulma ve düzelme olasılığının o kadar yüksek olduğu görülmektedir. O halde glokomlu hastalarda tedavide hedef, elde edilebilen en düşük GÎB 'm sağlamak olmalıdır. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF INTRAOCULAR PRESSURE (IOP) CONTROL RATE TO GLAUCOMATOUS DAMAGE CHANGE IN PRIMARY OPEN- ANGLE GLAUCOMA (POAG) Although IOP is not the only factor affecting the glaucomatous damage most of the current antiglaucomatous treatment modalities are related to decrease the IOP to normal limits. In our study the effect of IOP level to glaucomatous damage change was studied in primer open-angle glaucoma (POAG) subjects who received either medical or surgical treatment. Fifty-one eyes of 28 patients diagnosed as POAG in our clinic for the first time were studied. Subjects were evaluated in two groups as group I who had IOP of 17 or below and group II who had IOP of 18 to 21 mmHg. In our study positive correlation between the rate of cup/disc (C/D) and mean deviation (MD) values were identified. In two groups there was no statistically significant change in average cupping ratio for the follow up period. By using paired t test, MD values obtained by visual field testing improved in low IOP group (group I) and these values did not change in high IOP (group II). By using glaucoma change probability test, in group I 88,9 % of eyes had no change or improved for visual field MD values, this ratio was found as 79,5 % for group II. In our study, the probability to prevent visual field damage and to have improvement was higher in low IOP group compared with high IOP group. Consequently, goal of the treatment glaucoma patients should be to manage the lowest IOP. 40