Psödoeksfoliasyon sendromu, psödoeksfoliatif glokomu ve primer açık açılı glokomu olan hastalarda ön kamara sıvısı ve serum örneklerinde clusterin düzeyinin incelenmesi ve kontrol grubu ile karşılaştırılması
Analyzing clusterin levels in anterior chamberfluid and serum samples of patients with pseudoexfoliation syndrome, pseudoexfoliativeglaucoma and primary open angle glaucoma andcomparing the results with the control group
  1. Tez No: 519144
  2. Yazar: FUAT YAVRUM
  3. Danışmanlar: PROF. KADRİYE UFUK ELGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Psödoeksfoliasyon sendromu (PES) ve psödoeksfoliatif glokomun (PEG) etyolojisinde clusterinin rolünü aydınlatmak için, PES, PEG, primer açık açılı glokom (PAAG) hastalarının hümör aköz ve serum clusterin düzeylerinin ölçülmesi ve kontrol grubuyla kıyaslanması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: PES, PEG, PAAG ve beraberinde klinik anlamlı kataraktı olan hastalar ve katarakt gelişimi için herhangi bir oküler ve sistemik patolojisi bulunmayan kontrol grubundan cerrahi öncesi serum ve cerrahi sırasında ön kamara örnekleri toplandı. Tüm hastaların cerrahi öncesi en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), Goldmann aplanasyon tonometrisi ile göz içi basıncı (GİB), ayrıntılı ön ve arka segment muayeneleri yapıldı. Glokom tanısı için bunlara ek olarak optik koherens tomografi (OKT) (Spectralis, Heidelberg Engineering, Germany) ve Humphrey otomatize 24-2 görme alanı ölçümleri yapıldı. Serum ve ön kamara örnekleri ELISA yöntemiyle (My Bio Source / Human Clusterin PicoKine ELISA Kit) ölçüldü. Bulgular: Hasta sayısı PES grubunda 24, PEG grubunda 24, PAAG grubunda 22 ve kontrol grubunda 22 idi. PES grubundaki hastaların %50'si kadın (n=12), yaş ortalaması 69.83 3.04 ve EİDK düzeyi 0.76 0.28 idi. PEG grubundaki hastaların %41.6'sı kadın (n=10), yaş ortalaması 67.88 3.97 ve EİDK düzeyi 0.80 0.34 idi. PAAG grubundaki hastaların %40.9'u kadın (n=9), yaş ortalaması 68.3 3.99 ve EİDK düzeyi 1.06 0.37 idi. Kontrol grubundaki hastaların %54.5'i kadın (n=12), yaş ortalaması 67.3 3.26 ve EİDK düzeyi 0.93 0.34 idi. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, EİDGK açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmedi (p>0.05). Ortalama ikili antiglokomatöz ajanla tedavi altındaki PEG ve PAAG gruplarının GİB ortalaması sırasıyla 18.04 1.83 mmHg ve 19.27 2.62 mmHg idi. PES ve kontrol gruplarındaki ortalama GİB sırasıyla 15.13 1.28 mmHg ve 15.41 1.08 mmHg idi. GİB değerleri açısından PEG ve PAAG grubunun ortalama değerleri kontrol ve PES grubuna göre anlamlı olarak yüksekti (p=0.007; p=0.006). Ortalama serum clusterin düzeyleri PEG grubunda 672.67 136.47 ng/mL, PES grubunda 625.08 110.27 ng/mL, PAAG grubunda 779.41 272.25 ng/mL, kontrol grubunda ise 553.05 124.88 ng/mL idi. Gruplar arasında serum clusterin düzeyi açısından, istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmedi (p=0.282 ). Ortalama hümör aköz (HA) clusterin düzeyleri PEG grubunda 286.76 12.52 µg/mL, PES grubunda 263.93 13.38 µg/mL, PAAG grubunda 272.59 22.04 µg/mL ve kontrol grubunda 193.50 27.66 µg/mL idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Our purpose was to enlighten the role of clusterin in the ethiology of pseudoexfoliation syndrome (PEX), pseudoexfoliative glaucoma (PEXG), measuring the levels of aqueous humor and serum clusterin levels at patients with PEX, PEXG and primary open angle glaucoma (POAG) and comparing them with the control group. Material and Method: Serum (before the surgery) and anterior chamber (during the surgery) samples were collected from patients with PEX, PEXG, POAG and clinically significant cataract and control group which had clinically significant cataract without any ocular and systemic pathologies for cataract development. Best corrected visual acuity (BCVA), intraocular pressure (IOP) with Goldmann applanation tonometry, detailed anterior and posterior segment examinations were performed for all patients before surgery. In addition, optical coherence tomography (OCT) (Spectralis, Heidelberg engineering, Germany) and Humphrey automated 24- 2 visual field measurements were performed for the diagnosis of glaucoma. Serum and anterior chamber samples were measured by ELISA (My Bio Source /Human Clusterin PicoKine ELISA Kit). Results: The number of patients included in the PEX group was 24, PEXG group was 24, POAG group 22 and control group was 22. Fifty percent of the patients in the PEX group were female (n=12), the mean age was 69.83±3.04 and the BCVA was 0.76±0.28. PEXG group had 41.6% female cases (n=10), the mean age x was 67.88±3.97 and the BCVA was 0.80±0.34. POAG group had 40.9% female cases (n=9), the mean age was 68.3±3.99 and the BCVA was 1.06±0.37. The control group had 54.5% female cases (n=12), the mean age was 67.3±3.26 and the BCVA was 0.93±0.34. No statistically significant differences (p>0.05) were observed between the groups in terms of age, gender, and BCVA. The mean IOP of PEXG and POAG groups under treatment with mean 2 antiglaucomatous agent was 18.04±1.83 mmHg and 19.27±2.62 mmHg, respectively. The mean IOP of PEX and control group was 15.13±1.28 mmHg and 15.41±1.08 mmHg, respectively. In terms of IOP values, the mean values of PEXG and POAG groups were significantly higher than the control and PEX groups (p=0.007; p=0.006). The mean serum clusterin level was 672.67±136.47 ng/mL in the PEXG group, 625.08±110.27 ng/mL in the PEX group, 779.41±272.25 ng/mL in the POAG group and 553.05±124.88 ng/mL in the control group. No statistically significant difference (p=0.282) was observed between the groups in terms of serum clusterin level. The mean aqueous humour (AH) clusterin level was 286.76±12.52 µg/mL in the PEXG group, 263.93±13.38 µg/mL in the PEX group, 272.59±22.04 µg/mL in the POAG group and 193.50±27.66 µg/mL in the control group.