Sağlık personeli annelerin koronavirüs (COVID-19) fobisi ile çocuklarının beslenme davranışları arasındaki ilişki: Zonguldak ili örneği
The relationship between coronavirus (COVID-19) phobia of healthcare personnel mothers and nutritional behaviors of their children: Example of Zonguldak province
  1. Tez No: 708107
  2. Yazar: SABRİYE ÖZÇINAR ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM KÜRTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
İnsanlık tarihi boyunca birçok salgın görülmüş ve önümüzdeki yıllarda muhtemelen görülmeye devam edecektir. Salgınlar insanların hayatını, yaşam tarzını ve psikolojisini hastalık etkeni bulunup yok edilene kadar etkilemektedir. Yakın zaman içinde tüm dünyada SARS, MERS gibi salgınlar görülmüş fakat ülke olarak bu salgınlardan fazla etkilenmeden çıkabilmiştik. Tüm dünyayı etkisini altına alan Yeni Koronavirüs, Covid-19 adıyla tüm dünyayı etkilemiş, okullar kapanmış sosyal hayat durma noktasına gelmiştir. Sağlık personeli çocukları ise salgın karşısında bazen ebeveynlerinden ayrı kalmış ve hastalık kapma korkusuyla pandemiden psikolojik yönüyle etkilenmiştir. Bağışıklığın önemli olduğu salgında beslenme davranışı önem taşımaktadır. Annelerin salgın korkusunun çocukları etkilediği düşünülerek yeme davranışları ile annelerinin Koronavirüs 19 Fobisi arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu araştırma Zonguldak sınırlarında pandemi döneminde çalışan 2-9 yaş arası çocuğu olan sağlık personeli anneleri kapsamaktadır. Bu kapsamda 206 anneye çevrimiçi yöntemle ulaşılmıştır. Anneler pandemi döneminde çocuklarını ihmal ettiğini ve sağlık personeli olmanın ailesi için tehdit olduğunu düşünmektedir. Çocuklarını ihmal ettiğini düşünen annelerin Koronavirüs-19 Fobisi ölçek toplamından aldıkları puanlar, ihmal ettiğini düşünmeyen ve bazen ihmal ettiğini düşünen olgulara göre istatistiksel anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır. Mesleklere göre yapılan karşılaştırmada doktor annelerin Koronavirüs-19 Fobisi ölçek toplamından aldıkları puanlar, hemşire ve diğer sağlık personellerine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır. Araştırma sonucunda Çocuklarda Yeme Davranışı Anketi toplamından aldıkları puanlar ile Koronavirüs-19 Fobisi Ölçeği toplamından aldıkları puanlar arasında pozitif yönlü zayıf ilişki saptanmıştır. Araştırma sonucunda çocukların yeme davranışının annelerinin tepkilerinden ve onlardan ayrı kalma durumunda değişiklik gösterebileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Many epidemics have occurred throughout human history and will likely continue to occur in the coming years. Epidemics affect people's life, lifestyle and psychology until the disease factor is found and eliminated. Recently, epidemics such as SARS and MERS have been seen all over the world, but as a country, we were able to get out of these epidemics without being affected much. The New Coronavirus, which has taken the whole world under its influence, has affected the whole world under the name of Covid-19, schools have been closed, social life has come to a standstill. Children of health personnel, on the other hand, were sometimes separated from their parents in the face of the epidemic and were psychologically affected by the pandemic for fear of contracting the disease. Nutritional behavior is important in an epidemic where immunity is important. Considering that mothers' fear of epidemic affects children, the relationship between eating behaviors and mothers' coronaphobia was examined. This research includes mothers of health personnel with children between the ages of 2 and 9 working in the borders of Zonguldak during the pandemic period. In this context, 206 mothers were reached by online method. Mothers think that they neglect their children during the pandemic and that being a healthcare worker is a threat to their family. The scores of the mothers who thought they neglected their children from the Covid 19 Phobia scale total were found to be statistically significantly higher than the cases who did not think they neglected them and sometimes thought they neglected them. In the comparison made according to professions, the scores of the doctors mothers from the Covid-19 Phobia scale total were found to be statistically significantly higher than the nurses and other health personnel. As a result of the research, a weak positive correlation was found between the total scores of the children from the Eating Behavior Scale and the scores they got from the total of the Covid-19 Phobia Scale. As a result of the research, it has been revealed that the eating behavior of children may vary from the reactions of their mothers and when they are separated from them.