Evaluation of psychosocial factors and methods of coping with stress ın healthcare workers working ın the pandemic hospital during the COVID-19 pandemic
COVID-19 pandemisi döneminde, pandemi hastanesinde görevli sağlık çalışanlarının; psikososyal etmenleri ve stresle baş etme yöntemlerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 714297
  2. Yazar: SAİBE MERVE KAZDAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE ARIK TAŞYIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sağlık Bakanlığı'nın yetkilendirdiği pandemi hastanesi olarak hizmet veren kurumda çalışan ve doktor , hemşire , ebe, tekniker , tıbbi sekreter , temizlik-güvenlik-mutfak personelleri gibi tüm alanda aktif olarak çalışan 500 gönüllü çalışanın onam formu okutulup onay alınarak sosyodemografik veri formu , KOPSOR , SBÇTÖ , GSA-12 ve koronavirüs anksiyete ölçeği doldurulmuştur. Bu anketlerin değerlendirilmesinde ki-kare testi , Mann Whitney U testi ve lojistik regresyon analizi yapılmıştır. Sosyodemografik veriler, iş bilgileri ve covid-19 alanlarında aktif görev alma değişkenleri incelendiğinde Covid alanlarında daha fazla görev alanların anksiyete düzeyleri anlamlı olarak yüksek çıkmıştır. Ayrıca stresle başa çıkma tarzlarında kendine güvenli ve iyimser yaklaşım gösterenlerin anksiyete ve psikososyal risk düzeyleri daha düşük bulunurken çaresiz yaklaşım ve boyun eğici yaklaşım gösterenlerde bu riskler anlamlı oranda daha yüksek bulunmuştur. Sağlık çalışanlarının stresle başa çıkma tarzları; pandemi boyunca kendilerini psikososyal risk karşısında ne kadar koruyacağı konusunda belirleyici olmaktadır. Genel sağlık risk düzeylerini düşük olarak tanımlayan katılımcıların da Covid -19 hastalığının psikolojik etkilerine karşı daha dirençli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Coronavirus Anxiety Scale were filled out. The chi-squared test, Mann-Whitney U test, and logistic regression analysis were conducted to evaluate these questionnaires. When the variables of sociodemographic data, job information, and active duty in COVID-19 areas were examined, the anxiety levels of those who took more duties in COVID-19 areas were found to be significantly higher. Furthermore, while the anxiety and psychosocial risk levels of those who exhibited a self-confident and optimistic approach in ways of coping with stress were found to be lower, these risks were revealed to be significantly higher in those who exhibited a desperate approach and a submissive approach. Healthcare workers' ways of coping with stress determine how much they will protect themselves against psychosocial risks during the pandemic. It can be stated that participants who define their general health risk levels as low are more resistant to the psychological effects of COVID-19 disease.