Pandemi sürecinin işitme cihazı sektörü üzerinde etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of the pandemic process on the hearing aid industry
  1. Tez No: 708110
  2. Yazar: AYA MOHAMMED HAMEID AL-KATAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE DENİZ GÖZEN TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Covid-19 adı verilen koronavirüs salgını Çin'de başlamış ve üzerinden çok fazla zaman geçmeden tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Dünya sağlık örgütü Covid-19 vakalarının artması üzerine Mart 2020'de pandemi ilan etmiştir. Ülkemizde Covid-19 salgınının yayılımını azalmak adına Sağlık Bakanlığı ve bilim kurulunun tavsiye niteliğindeki kararları ile birtakım kısıtlamalar uygulamıştır (Hafta sonu sokağa çıkma yasağı, Şehirler arası yolculuk kısıtlaması, kafe ve restaurantların sadece paket servis ile açık kalması vb.). Pandemi ülkemizde ve dünyada birçok sektörü olumsuz olarak etkilemektedir. Araştırmamızın amacı ise pandemi döneminde işitme cihazı sektörünün yaşadığı teknik, ekonomik ve tedarik sorunlarının araştırılmasıdır. G-power analizi sonucunda %89 güven aralığında 132 kişiye ulaşılmıştır. Araştırmanın ölçek geliştirme aşamasında yapılan geçerlik ve güvenirlik analizleri neticesinde bazı maddeler değiştirilerek toplam 65 madde ile ölçeklendirilmiştir. Geliştirilen Pandeminin İşitme Cihazı Sektörü Üzerine Etkisi Ölçeği ile toplanan veriler neticesinde T-testi, ANOVA testi uygulanmış ve pandeminin etkisinin demografik değişkenler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmamızın sonuçlarına göre ise işitme cihazı sektörü pandeminin yaratmış olduğu ekonomik belirsizlik ortamından etkilenmekte ve satış hedeflerinde değişikliğe gitmektedir.
Özet (Çeviri)
Given the Covid-19 it started in China and is now over because of all too much time. According to the world health organization Covid-19 cases, a pandemic is declared in March 2020. Education should apply a number of constraints with the ongoing implementation of the health service and the scope of application of the scientific institution regarding the broadcast of Covid-19. The pandemic is affecting the world in a positive way. The research purpose is to benefit from the central technical, economic and supply of our pandemic training device. G-force analysis reached 132 people with 89% confidence. The scale scale of the research was enlarged with 65 items that can be developed and reliability analyzes. Test-test to transmit the target for the direction of the device of the developed reading, a test was applied and the effect of the pandemic on the test drawing. In terms of the results of our research, the vision device sector pandemic has been created.