Gazipaşa Caddesi geleneksel mimarisinin korunmasına yönelik işlev önerileri
Functional recommendations for the preservation of Gazipasa avenue traditional architecture
- Tez No: 708111
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EMRE ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tarihi ve kültürel değer taşıyan her mimari yapının, sürdürülebilir kent algısı içinde çağdaş ihtiyaçlara cevap verecek şekilde yaşatılması için yeniden işlevlendirme oldukça önemlidir. Yeniden işlevlendirme ile dönüşümü sağlanan bütün tarihi mimari yapılarda en önemli hedeflerden birisi hiç şüphesiz koruma kavramıdır. Toplumların geçmişe dayalı olan gelenek ve kültürel zenginliklerinin gelecek nesillere aktarılması noktasında bu sosyo-kültürel birikimin korunması, yeniden işlevlendirme ile gerçekleşmektedir. Hem anıtsal yapılar hem de sivil mimari yapılar bağlamında yeniden işlevlendirme, atıl durumda yıkılmaya ve kaybolmaya yüz tutmuş mimari kültürün yaşatılması ve geleceğe aktarılması için çağdaş bir koruma müdahalesi olarak değerlendirilmektedir. Geleneksel Türk evlerinin bölgesel bir biçimlenmesi olarak atıl durumda kullanılmayan ve yok olmaya yüz tutmuş Geleneksel Karadeniz evlerinin de yeniden işlevlendirilmesi ve bölgesel ihtiyaçlara cevap verecek hale getirilmesi önem arz etmektedir. Bu bilgiler ışığında bu çalışma ile Giresun, Tirebolu İlçesi, Gazipaşa Caddesi üzerinde yer alan karakteristik olarak geç dönem Osmanlı sivil mimari özelliklerini taşıyan geleneksel Karadeniz evleri incelenmiş; bu yapılara ilişkin yapı künyeleri oluşturularak yeniden işlevlendirme kapsamında her geleneksel ev özelinde işlev önerileri aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Re-functioning is very important in order to keep every architectural structure with historical and cultural value alive in a way that will respond to contemporary needs within the perception of a sustainable city. Undoubtedly, one of the most important goals in all historical architectural structures transformed by re-functioning is the concept of conservation. At the point of transferring the traditions and cultural richness of societies based on the past to future generations, the preservation of this socio-cultural accumulation is realized by re-functioning. Re-functioning in the context of both monumental and civil architectural structures is considered as a contemporary conservation intervention in order to keep the architectural culture on the verge of destruction and disappearance in an idle state and to transfer it to the future. As a regional formation of traditional Turkish houses, it is important to re-function the traditional Black Sea houses, which are not used in an idle state and are on the verge of extinction, and make them meet regional needs. In the light of this information, this study examines the traditional Black Sea houses, which have the characteristics of late period Ottoman civil architecture, located on Gazipaşa Street in Giresun, Tirebolu District; By creating building tags for these buildings, functional suggestions are given for each traditional house within the scope of re-functioning.