Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniğinde 2018-2020 yılları arasında pnömoni tanısı alan hastaların restrospektif değerlendirmesi
Akdeniz University Hospital Chest Diseases retrospective evaluation of patients diagnosed with pneumonia in their clinic between 2018-2020
  1. Tez No: 708112
  2. Yazar: ŞEHRİBAN ÇAĞLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE CANDAN ÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kliniğimizde 2018-2020 tarihlerinde pnömoni tanısı ile takip edilen 204 hastanın demografik, klinik, laboratuvar ve radyolojik özellikleri ile birlikte tanı ve tedavi yaklaşımları, tedavi sonuçları, yatış süreleri ve mortalite oranlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği'nde 10.11.2018-10.11.2020 tarihleri arasında ICD10 kodu; J18-J14 ve alt kırımları (pnömoni) tanısı girilen hastalar hastane otomasyon sisteminden retrospektif olarak taranmıştır. Hastaların 123 (%60,3)'ü erkek ve 81 (%39,7)'i kadın olup, yaş ortalaması 63,25±17,24 idi. 204 hastanın 172 (%84,4 )'sinde ek hastalık mevcuttu; bunların 58 (%33)'inde hipertansiyon, 50 (%29)'sinde diabetes mellitus, 33(%19,1)'inde KOAH olduğu, diğerlerinde ise sıklık sırasıyla astım, serebrovasküler olay, kalp yetmezliği ve malignite olduğu görüldü. 104 (%49) hastadan kan kültürü alındığı ve 4 (%3,8)'ünde üreme olduğu, 2 hastanın antibiyotik tedavisinin üreme sonucuna göre değiştirildiği görüldü.126 (%61,7) hastadan balgam kültürü alındığı ve 48 (%38,2)'inde üreme olduğu ve bunlardan toplam 72 mikroorganizma izole edildiği görüldü. Bu mikroorganizmaların görülme sıklığına göre 11 (%15)'inin Klebsiella pneumoniae, 8 (%11,1)'inin Pseudomonas aeruginosa olduğu saptandı. 48 hastanın 10 'unda antibiyotik tedavisi kültür sonucuna göre değiştirildiği saptandı. 48 hastanın 17 (%35,4)'sinin balgam kültürü mevcut antibiyotiğine dirençli idi ve sadece 5 (%10,4) hastanın antibiyotiğinin değiştirildiği görüldü. 204 hastadan 6 (%2,9)'sında İnfluenza Virus tespit edilmiştir. Hastaların en çok 64 (%26,6)'üne amoksisilin-klavulanik asit/ampisilin-sulbaktam + klaritromisin ve 62 (%25,8)'sine kinolon başlanmıştı. 58 (%28,4) hastanın ilk başlanan ampirik antibiyotik tedavisinin değiştirildiği görüldü. Sefalosporin başlanan 11 hastanın 1'ine tedavinin hastanede başlandığı, 10'una yatış öncesi başlandığı, bu hastalardan tümünün tedavisinin değiştirildiği görüldü. PSI risk skoru yüksek olan hastaların NIMV ihtiyacı ile yoğun bakım ihtiyacı olduğu ve komplike pnömoni olma olasılıklarının daha yüksek olduğu, ancak bu hastaların 28 günlük mortalite oranlarının farklı olmadığı görüldü. Balgam ve kan kültüründe üreme olan hastaların PSI risk skorlarının çoğunlukla 4 ve 5 olduğu görüldü (p=0,01). İleri yaşta olan hastaların yatış sürelerinin daha uzun ve mortalite oranlarının daha yüksek olduğu görüldü (sırasıyla p=0,03, p=0,04). Komplike pnömonisi olan hastaların yatış sürelerinin daha uzun olduğu görülmüştür (p=0,03). GFR'si düşük olan hastaların mortalite oranlarının daha yüksek olduğu saptanmıştır (p=0,03). En çok antibiyotik değişikliği yapılan grubun PSI risk skorunun 5 olduğu bulunmuştur (p=0,02). Taburculuk sonrası 1 ay içinde tekrar pnömoni kliniği ile hastaneye başvuran hastaların PSI risk skorlarının daha çok 4, 5 olduğu görülmüştür (p=0,01). Pnömoni tanısı ile hastaneye yatan hastaların daha çok ileri yaş ve ek hastalığı olduğu dikkati çekti. İleri yaş, yüksek PSI skoru, komplike pnömoni ve azalmış GFR mortaliteyle ilişkili idi. Başvuru sırasında hastalarda PSI risk skorunun klinik ile birlikte değerlendirilmesinin prognozu öngörmede etkili olduğu saptandı. Çalışmamızda balgam ve kan kültürü sonuçlarının klinik takip ve tedaviyi yönlendirmede kısıtlı olduğu görüldü. Bulgularımızın literatüre katkı sağlayabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
It was aimed to evaluate the demographic, clinical, laboratory and radiological characteristics, diagnosis and treatment approaches, treatment results, length of stay and mortality rates of 204 patients followed up in our clinic with the diagnosis of pneumonia between 2018-2020. Between 10.11.2018-10.11.2020 in Akdeniz University Hospital Chest Diseases Clinic; Patients diagnosed with ICD10 code J18-J14 and its lower divisions (pneumonia) were scanned retrospectively from the hospital automation system. Of the patients, 123 (60.3%) were male and 81 (39.7%) were female, with a mean age of 63.25±17.24 years. Additional disease was present in 172 (84.4%) of 204 patients; Of these, 58 (33%) had hypertension, 50 (29%) had diabetes mellitus, 33 (19.1%) had COPD, while the others had asthma, cerebrovascular accident, heart failure, and malignancy, respectively. It was observed that blood cultures were taken from 104 (49%) patients and a pathogen was detected in 4 (3.8%) patients, and antibiotic treatment in 2 patients was changed according to result. Sputum tests were obtained from 126 (61.7%) patients, and 48 (38.2%) of a pathogen was detected, and a total of 72 microorganisms were isolated from them. According to the incidence of these microorganisms, 11 (15%) were found to be Klebsiella pneumoniae and 8 (11.1%) were Pseudomonas aeruginosa. It was determined that antibiotic treatment was changed in 10 of 48 patients according to the culture results. The sputum tests of 17 (35.4%) of 48 patients was resistant to the current antibiotic, and it was observed that the antibiotics of only 5 (10.4%) patients were changed. Influenza Virus was detected in 6 (2.9%) of 204 patients. Amoxicillin-clavulanic acid/ampicillin-sulbactam + clarithromycin and 62 (25.8%) quinolones were started in 64 (26.6%) patients. It was observed that the initial empirical antibiotic therapy of 58 (28.4%) patients was changed. It was observed that 1 of 11 patients who were started on cephalosporin was started at the hospital, 10 of them were started before hospitalization, and the treatment of all of these patients was changed. It was observed that patients with a high PSI risk score needed NIMV and intensive care and were more likely to have complicated pneumonia, but the 28-day mortality rates of these patients were not different. It was observed that the PSI risk scores of the patients with a pathogen was detected sputum tests and blood cultures were mostly 4 and 5 (p=0.01). Older patients had longer hospital stays and higher mortality rates (p=0.03, p=0.04, respectively). It was observed that patients with complicated pneumonia had a longer hospital stay (p=0.03). Mortality rates were found to be higher in patients with low GFR (p=0.03). The PSI risk score of the group with the most antibiotic changes was found to be 5 (p=0.02). It was observed that the PSI risk scores of the patients who were admitted to the hospital with pneumonia again within 1 month after discharge were mostly 4.5 (p=0.01). It was noted that patients hospitalized with the diagnosis of pneumonia had more advanced age and additional disease. Advanced age, high PSI score, complicated pneumonia, and decreased GFR were associated with mortality. It was determined that the evaluation of the PSI risk score together with the clinic was effective in predicting the prognosis in the patients at the time of admission. In our study, sputum tests and blood culture results were found to be limited in guiding clinical follow-up and treatment.