Boru içi akış debisinin ısıl yöntem kullanılarak ölçülmesi
Measurement of flow rate in pipes by thermal method
  1. Tez No: 708122
  2. Yazar: ONURCAN YILBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERHAN KÜÇÜKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Literatürde ısıl yöntemlerle debi ölçümü genellikle gaz akışkanlar için kullanılmaktadır. Bu çalışmada ısıl yöntem ile sıvı akış debisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla bir boru içerisindeki su akışına ısıtıcı daldırılarak sıcaklığın akışa bağlı değişimi izlenmiştir. Deneylerde ısıtıcı olarak 3B yazıcılarda kullanılan ısıtıcı kullanılmıştır. 6 mm dış çapındaki silindirik ısıtıcı, 12 mm dış çapındaki bakır bir kapsül içine yerleştirilmiştir. Kapsül cidarında ısıl çift girebilecek şekilde ölçüm delikleri açılmış ve kapsül akış borusu içine istenilen derinlikte daldırılarak sıcaklığın akış hızına bağlı değişimi ölçülmüştür. Yapılan simülasyon çalışmasında, ilk olarak deney düzeneği ANSYS-Fluent simülasyon programında modellenerek doğrulama çalışması yapılmıştır. Modelde kapsülün daldırma derinliği ve boru içi akış hızları değiştirilerek, ölçüm noktaları sıcaklığının değişimi izlenmiştir. Beklenebileceği gibi, akış hızı arttıkça ölçüm noktası sıcaklıkları azalmakta ve akışkan sıcaklığına yaklaşmaktadır. Son olarak, sıcaklık ölçümünün debi ölçümünde nasıl kullanılabileceği tartışılmış ve sıcaklık verilerinden hareketle akış hızını veren bir Arduino devresi prototipi kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the literature, thermal methods for flow measurement is usually used for gas fluids. In this study, it was aimed to determine the flow rate of liquid by thermal method. For this purpose, the change of temperature depending on the flow was observed by immersing the heater into the water flow in a pipe. The heater used in 3D printers was used as a heater in the experiments. The 6 mm outer diameter cylindrical heater is housed in a 12 mm outer diameter copper capsule. Measurement holes were opened on the capsule wall so that the thermocouple could enter, and the capsule was immersed in the flow pipe at the desired depth and the change in temperature depending on the flow rate was measured. In the simulation study, firstly, the experimental setup was modeled in the ANSYS-Fluent simulation program and the verification study was carried out. In the model, the immersion depth of the capsule and the flow rates in the pipe were changed, and the change in the temperature of the measurement points was monitored. Finally, it has been discussed how temperature measurement can be used in flow measurement and an Arduino circuit prototype was established that gives the flow rate based on the temperature data.